İLKOKULLAR ARASI TRAFİK BİLGİ YARIŞMASI YAPILDI

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) tarafından düzenlenen ilkokullar arası Trafik Bilgi Yarışması Lefkoşa’daki Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de yapıldı.

Cihangir-Düzova, Akdoğan, Çatalköy, Doğancı ve Mehmetçik ilkokullarının katıldığı yarışmayı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Polis Genel Müdürlüğü (PGM) Trafik Bölüm Müdürü İsmail Manicioğlu  ile TKÖD Başkanı Mehmet Avcı da izledi.

 

Avcı, Manicioğlu ve Saner yarışma öncesi öğrencilere birer konuşma yaptı.

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, İçişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, PGM’nin de katkılarıyla bir trafik eğitim parkı yapıldığını, trafik eğitmenleri yetiştirildiğini belirterek, trafik parkında iki  buçuk yılda 22 bini aşkın kişiye trafik eğitimi verildiğini anlattı.

Anasınıf öğrencilerinden yetişkinlere kadar birçok kişinin trafik ve yol güvenliği; güvenli sürüş konularında bilgi tazelendiğini söyleyen Avcı, tüm çabaların çocukların trafikte yaşamlarını yitirmesinin veya zarar görmesinin engellenmesi için olduğunu kaydetti.

Avcı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de bir ilk olarak trafiği sağdan giden ülkelerden sürücülerin uyumu için 2 günlük kurslara katılacaklarını belirtti.

MANİCİOĞLU

PGM Trafik Bölüm Müdürü İsmail Manicioğlu da eğitim parkı çalışmaları için TKÖD Başkanı Avcı’ya teşekkür ederek, tüm dünyada aynı anda KKTC’de de trafik haftası etkinlikleri düzenlendiğine işaret etti.

Dünya’da savaşlardan sonra en fazla hayat kaybedilen trafik için 2010-2020 yılları arasının trafik kazalarıyla mücadele yılları olarak belirlendiğini ifade eden Manicioğlu, KKTC’de de Avrupa Birliği (AB)’ye uyum çalışmaları çerçevesinde tüzük ve yasa çalışmalarının tamamlandığını; eğitim, altyapı, denetim ve sağlık alanlarında daha bilimsel yaklaşımla daha iyi şeyler yapılacağını kaydetti.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise  6-12 Mayıs tarihleri arasında trafik haftası etkinliklerinin yer aldığını kaydederek, bugünkü yarışmaya katılan tüm öğrencileri birinci kabul ettiğini söyledi.

Trafik parkı eğitimini tamamlamış, bilgi dağarcığını geliştirmiş tüm öğrencilerin kendisi için birinci olduğunu söyleyen Saner, trafikte en önemli şeyin kurallara uymak ve kuralların sürekli akıllarda tutulması olduğunu kaydetti.

Trafikte arabalarıyla “şov yapan” kişileri de eleştiren Saner, yol güvenliğinde eğitimin olduğu kadar mühendisliğin de önemli olduğuna dikkat çekti.

Saner, KKTC’de son 3 yılda ışıklandırılmış yolların neredeyse 3 katına çıkarıldığını, ve yeni duble yolların yapılmaya devam edildiğine işaret ederek, 3 yılda bu kadar yapılabildiğini ve daha fazla yapılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği