TRAFİK ŞÖLENİ'NE YOĞUN İLGİ

Yayınlanma Son Haberler

Kuzey Kıbrıs Turkcell ile Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilere yönelik “Trafik Şöleni” düzenledi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell ile Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilere yönelik “Trafik Şöleni” düzenledi.

Her ilçeden bir okul ve toplam 130 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen şölen, Lefkoşa’da Kaymaklı bölgesinde bulunan  Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda yer aldı. Şölende öğrencilere izaz ikramda bulunuldu ve kendileri için kurulan oyun parkında oynadı. 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trafik Şöleni çerçevesinde trafik şiir yarışması da yapıldı. Şölenin açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen şiir yarışmasında, 5 ilçeden gelen okulların öğrencileri trafik ile ilgili kendi yazdıkları şiirleri okudu.

Jürinin anında yaptığı değerlendirme sonucu birinciliği Aydınköy İlkokulu’ndan Mehmet Ali Sitil kazandı. Öğrenciye, bisiklet, kask, dirseklik ve dizlik hediye edilirken, diğer öğrencilere de çeşitli hediyeler sunuldu.

3. Trafik Şöleni’ne İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf, Polis Genel Müdürlüğü Trafik Müdürü İsmail Manicioğlu, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, öğretmenler ve diğer yetkililer katıldı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf etkinlikte yaptığı konuşmada, bakanlık olarak trafikte yaşanan sıkıntı ve problemlerle yakından ilgilendiklerini, son teknolojiyi takip ederek uyguladıklarını belirterek, trafik konusunda devlet, sivil toplum örgütü ve vatandaşların ortaya koyacağı birliktelikle başarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Yulaf, trafik eğitim parkının bir fabrika gibi çalıştığını, trafik konusunda eğitimler verdiğini ve öğrencileri trafik bilinci konusunda eğittiğini ifade ederek, çocukların trafik konusunda bilinçlenmesinin ailelere de yansıdığını, çünkü burada eğitim alan çocukların bilincinin arttığını ve trafikte ailelerini de uyardığını kaydetti.

Eğitim parkında tüm yaş gruplarına eğitim verildiğine de dikkat çeken Yulaf, parktan faydalı sonuçlar alındığını söyledi.

PGM Trafik Müdürü İsmail Manicioğlu da, PGM olarak Trafik Haftası’nda bir dizi etkinlikler düzenlediklerini ifade ederek, trafik kazalarının can acıttığını, bu kapsamda herkesten, bu üzücü trafik kazaların önüne geçilmesi için destek beklediklerini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da, KKTC’nin en büyük problemlerinden olan trafik sorununa karşı sürekli uygulamalar geliştirdiklerini, bu çerçevede içteki çalışmalar yanında özellikle ülkeye dıştan gelen abonelere ülkeye girer girmez KKTC’deki trafik ile ilgili bilgilendirici mesajlar attıklarını anlattı.

Karaatmaca, bir GSM şirketi olarak sürücüleri “trafikte telefonla konuşmamaları” konusunda uyardıklarına dikkat çekti ve trafik haftasını kutladı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı da, Trafik Eğitim Parkı’nın kurulduğu günden bugüne kadar 22 binden fazla kişiye eğitim verdiğini belirterek, eğitimlerin anaokul öğrencilerinden yetişkinlere kadar her yaş grubunu kapsadığını kaydetti.

Avcı, amaçlarının; çocukların ve toplumun her bireyinin trafiğe karşı dikkatini çekmek ve trafik kazalarının önüne geçmek olduğuna vurgu yaparak, parka, bir salon ve eğitim kompleksi kazandırmak için çalıştıklarını ifade etti.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği