SÜRÜCÜLER DİKKAT !

Yayınlanma Son Haberler

Sıcak havaların aniden artış göstermesi ülkedeki trafik kazalarını da tetikledi. Polis Bültenlerine yansıyan raporlara göre kazalarda insan faktörü önemli bir etken.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı,  yaz aylarında günlerin uzaması ve gecelerin kısalması sonucu uykuların da azaldığını belirterek, “Uykunun azalması ertesi gün yolda uyuklamayı artırabiliyor buna birde sıcak havada yağlı ve aşırı yemek de eklenince olumsuz etki yaratır. Özellikle sıcak havada tüketilen alkol uykuyu çok rahat getirebiliyor bu da trafik kazalarını tetikliyor” dedi.

İç Hastalıkları Uzmanı Güven Erkal ise, Trafik kazalarının birçoğunun uykusuzluktan kaynaklandığına işaret ederek, “Sıcak havalarda yolculuk yapacak olan sürücülere öncelikle yanlarından sularını eksik etmemelerini tavsiye ediyoruz. Bunun yanında düzenli beslenme ve yaz aylarında meyve tüketimini artırmaları önemli” diye konuştu.

Yaz aylarında sürücülerin en büyük problemi bunaltıcı sıcaklarda araba sürmek. Günlerin uzayıp gecelerin kısaldığı yaz ayları da sürücüler için bir başka büyük problem, uykularını alamayan sürücüler ertesi gün araçlarını kullanırken direksiyon başında uyuklamaları da kazalara davetiye çıkaran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ve İç Hastalıkları Uzmanı Güven Erkal konuyu Kıbrıs Postası’na değerlendirerek sıcaklarda sürücülerin dikkat etmeleri gerekenlerin neler olduğundan bahsetti.

“Sıcak havalarda mecbur olmadıkça seyahat etmeyin”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, yaz aylarında günlerin uzaması ve gecelerin kısalması sonucu uykularında azaldığını belirterek, “Uykunun azalması ertesi gün yolda uyuklamayı artırabiliyor buna birde sıcak havada yağlı ve aşırı yemek de eklenince olumsuz etki yaratır. Özellikle sıcak havada tüketilen alkol uykuyu çok rahat getirebiliyor. Dolayısıyla sağlıklı beslenmek ve hafif yemeklerin tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında sıcak havada seyahat etmek insanları olumsuz yönde etkileyebilir ama bu trafikte gidecekleri yere daha çabuk gidebilme adına acele etmelerini gerektirmez. Özellikle çok sıcak saatlerde mecbur olmadık sonra seyahat etmekten kaçınılmalı, daha serin saatlerde normal süratle araç kullanılmalıdır. Birde motosiklet sürücülerinin hava sıcaktır diye kask takmaması doğru bir yaklaşım olamaz. Zaten iyi bir kask sıcak tutmaz ve güneşten de başı korur” dedi.

“Telefonla konuşmak alkolden daha zararlı”

Polis tarafından gerçekleşen trafik kontrollerinde seyir halinde cep telefonu ile konuşurken yakalananların sayısının yüksek oluşu ile ilgili Avcı, şunları söyledi; “Dünyada yapılan araştırmalarda araba sürerken cep telefonu kullanmanın alkolden daha zararlı olduğu iddia ediliyor. Telefonla konuşmanın yoldaki konsantrasyonu bozduğu ve dikkat dağıttığı ispatlanmıştır. Bizim ülkede birçok ülkeye oranla yolda seyir halinde olan sürücülerde çok daha yaygın bir cep telefonu kullanımı gözlenmektedir. İleri teknolojik imkân olarak da arabalarda bluetooth sistemli radyoya bağlı telefonla konuşma şu anda yasal olduğu halde ilginçtir ki bizim ülkemizde son model arabalarda bile hala daha insanlarımız telefonu kulağında tutarak araba kullanıyor. Polis raporlarında gösterilen rakamların yüksek oluşunun yanında gerçek rakamlar çok daha korkunçtur.”

“Yolculuk yapacaklar yanlarında sularını eksik etmesinler”

İç Hastalıkları Uzmanı Güven Erkal, Yaz aylarında beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Özellikle et ürünlerini tüketirken çok dikkatli olunmalı, çünkü yaz aylarında yaygın isal, kusma ateşlenmeler oluyor. Yine yaz aylarında trafikte seyir halindeki sürücülerin sıcaklardan terlemeleri ve klima açmalarından dolayı adale tutulmaları, soğuk algınlıkları, boğaz iltihabı ve öksürükler gibi şikâyetler oluyor. Bununla birlikte yaz aylarında günlerin uzaması ve gecelerin kısalmasından dolayı uykular azalıyor. Trafik kazalarının birçoğunun uykusuzluktan ileri geldiğini biliyoruz bu sebepten dolayı araç sürücülerinin uykularını almalarını ve en az günde 7 saat uyumalarını tavsiye ediyoruz. Böylelikle hem sabah trafiğe çıkanları için daha rahat bir yol, hem de gün içinde öğrenciler, iş sahipleri veya çalışanlar için daha verimli bir gün geçer. Yine uykusuzluk vücut direncini kıran ve tüm hastalıklara davetiye çıkaran bir olaydır, bu yüzden günde en az 7 saat uyku şarttır. Sıcak havalarda yolculuk yapacak olan sürücülere öncelikle yanlarından sularını eksik etmemelerini tavsiye ediyoruz. Bunun yanında düzenli beslenme ve yaz aylarında meyve tüketimini artırmalarını tavsiye edebiliriz. İyi uyuma ve sıvı gıdalarla beslenmelerini gerektiğinide söyleyebiliriz.”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği