TKÖD: "REKLAM PANOLARI YOL GÜVENLİĞİNDE DEVLET OTORİTESİ KALKTI"

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Reklam Panoları ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamanı tam metni şöyle: 

KKTC yollarının her iki yan tarafı, viraj üstü yerler, trafik ışıklarının ve çemberlerin etrafları kontrolsüz olarak reklam panoları ile doldurulmaya devam ediliyor.

Reklam panolarının, konduğu yerler, ışıkları ve yere sabitlenme şekilleri ile araçlar için ölümcül olabilecek boyutlara ulaşmıştır.

Güçlü led ışıklı reklam panoları sürücülerin zorla dikkatini çekmekte, gözlerini kamaştırmakta ve ışıksız trafik levhalarının görülmesini zorlaştırmaktadır.

Yol kenarlarındaki büyük reklam pano ayaklarındaki betonların bir aracın çarpması ile ölüm getireceği ortadadır.

Tüm yollarımız boyunca yeni devasa reklam panoları dikkat çekmektedir.

Son olarak reklam dikenler ve izin verenler tehlikenin dozunu artırarak yol banketi üzerine kadar uzanan devasa reklam diktiler.

Ağırdağ servis yolu üzerine dikilen devasa reklam panosu, yolun banketi üzerine kadar uzanmakta, bu dar yolu kullanan kamyon ve tırlar yan aynaları çarpacak hissi ile sağ şeride kaymak zorunda kalmaktadırlar.

Bu ve buna benzer tehlike yarattığını iddia ettiğimiz reklam panolarını yol güvenliği yönünden denetleyen makam kimdir?

Diken şirketin, izin veren makamın, Dikmen Belediyesinin, Karayolları Dairesinin, Girne Kaymakamlığının ve Polis Genel Müdürlüğü’nün bu direğin tehlikesinden sorumlu olduğu düşüncesindeyiz.

Reklam panoları devlet kurumları ve belediyeler tarafından gelir kaynağı olarak görülmesinden vazgeçilmeli, yol güvenliği öncelik olmalıdır.

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği