"REKLAM PANOLARI YOL GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDECEK ŞEKİLDE DİKİLİYOR"

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD), yollara dikilen reklam panolarının belediyelerin izni ile ve yol güvenliğini tehdit edecek şekilde dikildiğini iddia etti.

TKÖD Başkanı Dr. Mehmet Zeki Avcı, yol kenarlarına dikilen reklam panolarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Reklam ücreti uğruna belediyeler, insan hayatını tehdit edebilecek şekilde yol kenarları, hatta çember içlerine dahi reklam panosu dikilmesine göz yummaya başladı” dedi.

Yol sınırına beton kullanarak reklam panoları dikilmesine de izin verildiğini ileri süren Avcı, söz konusu betonların ölümlü kazalara sebebiyet verebileceği uyarısında bulundu. Çemberler ve kavşak yakınlarına dikilen reklam panolarının da çembere yaklaşan araçların sürücülerinin görüş açısını kısıtladığı için de ölümcül kazalar yaşanabileceğini ifade eden Avcı, “Miadı dolmuş reklam tüzükleri ile para toplama uğruna insan hayatını tehlikeye atma hakkı hiçbir idarede olmalıdır. Belediyenin izin verdiği tehlikeli bir panoyu kaldırabilmek için mahkeme kararının gerektiği bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

Reklam panolarının devlet kurumları ve belediyeler tarafından öncelikli gelir kaynağı olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Avcı, yol güvenliğinin öncelikli olması gerektiğini belirtti.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği