SÜRÜŞ EHLİYETİ SİSTEMİNİN AB’YE UYUMLAŞTIRILMASI KONUSUNDA SEMİNER DÜZENLENDİ

Yayınlanma Son Haberler

   Seminerde, 36 sürüş okulunun yılda ortalama 5 bin 500 sürücüye, ehliyet alması için verdiği eğitim ve ehliyet alma sisteminin, yaklaşık 40 yıldır değişmediği kaydedildi.

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda AB uyum yasaları çerçevesinde, Fasıl 14 Ulaştırma Politikalarında çalışma yapmak üzere oluşturulan Çalışma Grubu, yasal değişiklik için çalışma yaptı.
Çalışma Grubu; Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü ile ehliyet müfettişleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla oluşturuldu.

   AB uzmanlarıyla birlikte çalışılan yeni yasa taslağı çerçevesinde; Sürüş Ehliyetleri Sistemine yönelik Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Esas ve Kıstasları Düzenleme Tüzüğü, Sürücü Adayları ve Sürücüler için Sağlık Tüzüğü, Sürücü Adayları ve Sürücüler için Sınav Tüzüğü hazırlandı.

   Sayıştaylık binasında gerçekleştirilen seminere, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bakanlık Müdürü ve Yol Ulaşımı Çalışma Grubu Başkanı Hasan Arkol katılarak, birer konuşma yaptı.

   Ehliyet verme sisteminde hedeflenen yasa değişikliğinin taslak metninin ele alındığı seminerde, hazırlanan Sürüş Ehliyetleri Sistemine yönelik Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Esas ve Kıstasları Düzenleme Tüzüğü, Sürücü Adayları ve Sürücüler için Sağlık Tüzüğü, Sürücü Adayları ve Sürücüler için Sınav Tüzüğü ile ilgili bilgi verildi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği