AVCI: "EN BÜYÜK SORUN DENETİMSİZLİK VE KURALLARA UYMAMAK"

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, son dönemdeki trafik kazaları değerlendirildiğinde emniyet kemerinin takılmaması, sürat ve toplu taşıma eksikliğinin ortaya çıktığını söyledi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, Sim TV'de Meyil Adakul Elektrikçi'nin hazırlayıp sunduğu Öğlen Postası programına telefon ile katılarak son günlerde ölümle sonuçlanan trafik kazalarını değerlendirdi.

Avcı, geçtiğimiz haftayı kara hafta olarak nitelendirirken bu yıl içerisinde meydana gelen trafik kazalarını incelediğinde bazı sorumlulukların yerine getirilmediğine dikkat çekti. Hala çok ciddi bir sıkıntı olan emniyet kemeri takmama yaşandığına değinen Avcı, özellikle arka koltukta emniyet kemeri takılmamasının oldukça yanış oluğunu söyledi. Ailelerin, hükümetin ve polisinde bu konuda sorunlu davrandığına değinen Avcı, “Aslında çok önemli bir noktadır. Çocukları görüyoruz trafikte bağlanmamış. Herkesin çok dikkat etmesi lazım bu noktaya. Araçların bir birine çarpmasından olmuyor bu ölümler, çarpma sonucu savrulmadan oluyor” dedi.

Yaşanan ölümlü trafik kazalarında özellikle arka koltukta bulunan yolcunun ya hayatını kaybettiğini yada ağır yaralandığını söyleyen Avcı, “Şehir içinde iki kişinin öleceği şekilde bir kaza oldu. Bu da süratin olduğunu ortaya çıkardı”

Avcı: “Araçlarda uyuşturucu testi yapılmalı”

Dernek Başkanı Avcı yaptığı açıklamada araç sürücülerine alkol testinin yanında uyuşturucu testlerinin de yapılması gerektiğine değinerek, “Artık bu süreçte alkol denetimlerinin yanısıra uyuşturucu testlerinin de araç sürücülerine yapılması lazım. Ben demiyorum her hazada uyuşturucu var. fakat yaşadığımız bu çağda uyuşturucu testinin de gündeme gelmesi gerekiyor. Dünyada ve Güney'de bu konuda çalışmalar yapılıyor, önlemler alınıyor. Biz de ise bu konu muallakta kaldı. Yasa düzenlemesi yapılmadı” dedi.

“Toplu taşıma olsaydı...”

Avcı yaşanan trafik kazalarında toplu taşımanın öneminin ortaya çıktığına değinerek, “Ülkemizde çok fazla öğrenci var. Toplu taşıma yok, bu da ne demek öğrencinin hareket kapasitesi yok. Ne yapacak gençler; ya taksi tutacaklar ki çok pahalı yada araç kiralayacaklar. Toplu taşıma olsaydı belki de kiralamayacaklardı bu aracı” şeklinde konuştu.

“Ehliyet konusunda devlet ciddiyeti yoktur”

Araç kiralama konusunda ehliyeti olan herkesin araç kiralayabileceğine değinen Avcı, bunun yanında ahliyetlerin standarlarının bilinmediğini, bu konuda ülkede bir boşluk yaşandığını, tek ehliyet sistemi olmasını ve denetimin de bu sisteme göre olması gerektiğine değinerek “Bu konuda devlet ciddiyeti yoktur” dedi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği