TKÖD: “AĞIR KAZA YAPAN SÜRÜCÜLERDE UYUŞTURUCU TESTİ NE ZAMAN UYGULANACAK?”

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği yaptığı açıklama ile “Ağır kaza yapan sürücülerde uyuşturucu testi ne zaman uygulanacak?” sorusunu sordu. Açıklama şöyle:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Devletin asli görevi trafik kazalarının ve trafik kazalarında ölümlerin azaltılması ve önlenebilinmesi için niyet ve kararlılığını göstermesi gerekmektedir.

Ülkemizde uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması, küçük yaşlara inmesi gerçeği basında resmi olarak da açıklanmaktadır. Kolay ulaşılabilir ve kolay kullanılabilir olmaları da uyuşturucu alındıktan sonra trafikte araç sürme ortamı yaratabilmektedir.

Alkol ölçümü sıfır çıkan, ancak arabası havada uçan sürücülere uyuşturucu testi yapılması gerekmektedir.

Bu yöntem hem kullanımı kısıtlayacak hem de yolları daha güvenli hale getirecektir.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği tarafından 2004 yılından beri ağır kaza yapan sürücülere uyuşturucu testi de yapılabilmesi için uğraş vermektedir.

Konuyu, defalarca Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu gündemine de getirmiştik.

2013 yılında Sn. Sibel Siber’in Başbakanlığı döneminde görüşmemiz sonucu Uyuşturucu testi yapabilmek için gerekli cihaz, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Kimya Laboratuarına alınmıştı. Ancak aradan iki yıl geçmesine rağmen ağır hasarlı ve ölümlü kaza yapan sürücülerde uyuşturucu testleri yapılmamasını Devlet yetkili organları nasıl göz ardı edebilmekte oldukları soru işaretleri doğurmaktadır.

Trafik yasalarından sorumlu olan Ulaştırma Bakanlığı yasal düzenlemeyi, test yapılmasını sağlayacak Sağlık Bakanlığı, uygulamayı yapacak Polis Genel Müdürlüğü ve Bakanlıklar üstünde olan Başbakanlık üzerlerine düşen görevi yapmak üzere sürücülerde uyuşturucu testi yapılmasını sağlanmalıdırlar.

Bu tür önlemler yapılmadığı sürece Devletin uyuşturucu kullanımını ve kazaları önlemede etken olma niyeti sorgulanmalıdır.

Ağır kaza yapan sürücülerde uyuşturucu testi ne zaman uygulanacağını Başbakanlık veya Ulaştırma Bakanlığının kamuoyuna açıklaması caydırıcılığı başlatacağına inanıyoruz.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği