TRAFİKTEKİ CAN KAYIPLARINA RAĞMEN AKILLANMIYORUZ!

Yayınlanma Son Haberler

Her gün yeni bir kaza haberine uyandığımız ülkemizde, geçtiğimiz hafta boyunca yapılan denetimlerde 847 kişiye yasal işlem uygulanması, trafikteki bilinçsizliği bir kez daha gözler önüne serdi.

Her gün yeni bir kaza haberine uyandığımız ülkemizde, geçtiğimiz hafta boyunca yapılan denetimlerde 847 kişiye yasal işlem uygulanması, trafikteki bilinçsizliği bir kez daha gözler önüne serdi.

Trafik ile ilgili yeterli bilincin bir türlü oluşturulamadığını vurgulayan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, özellikle cep telefonuyla konuşurken araç kullanmanın çok yaygın bir hata olduğunu ifade etti.

Ülkemizde, gerek araç sayısının günden güne artması, gerekse sürücülerin bilinçsizce yollara çıkması sonucu trafik kazalarının sonu gelmiyor. Tüm bunlara yetersiz denetim ve trafik kurallarına uymayan sürücüler de eklenince, hemen hemen her gün bir kaza haberi almak kaçınılmaz oluyor. Trafik kazaları, maddi hasarlarla, geçici veya kalıcı sakatlanmalarla ve daha kötüsü ölümlerle sonuçlanabiliyor.

1 HAFTADA 847 KİŞİYE YASAL İŞLEM

KKTC’de her hafta polis basın subaylığından gelen haftalık trafik raporu, trafikteki ihmalleri gözler önüne seriyor. Sadece geçtiğimiz bir hafta içerisinde yapılan trafik kontrollerinde, 847 kişiye yasal işlem uygulanması, trafik sorununun ne kadar büyük olduğunu kanıtlar nitelikte. Polisten alınan bilgiye göre, seyir halinde cep telefonu ile konuşmanın, işlenen suçlar içinde en yaygını olduğu bildirildi.

AVCI: “GEREKLİ BİLİNÇ BİR TÜRLÜ OLUŞTURULAMADI”

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkede cep telefonu kullanırken araba kullanmanın yaygın bir suç olduğunu ve bunun önüne geçmek için yeterli bilincin bir türlü oluşturulamadığını ifade etti.

Birçok yeni araçta artık bluetooth sistemi ile, telefonu kulağa götürmeden de iletişim kurulabildiğini ancak ülkemizde bu bilincin bir türlü yerleşemediğini vurgulayan Avcı, “En son model araç kullanan bile hala daha telefon kulağında yolda gidiyor. Bu da bize, sürücülerin, farkındalığının ne kadar düşük olduğunu ve denetimden korkmadıklarını gösterir” dedi.

“CEP TELEFONUYLA ARAÇ KULLANMAK, ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAKTAN BİLE TEHLİKELİDİR”

Cep telefonuyla araç sürmenin ülkemizde olduğu kadar yaygın olan başka bir ülkenin olmadığını ifade eden Avcı, “Bizim halkımız maalesef işini yolda giderken halletmeye alıştı. Ancak bilinmelidir ki cep telefonuyla araç kullanmanın alkollü araç kullanmaktan bile daha tehlikeli olduğu, bilimsel olarak kanıtlanmıştır” şeklinde belirtti.

“DENETİMLER ARTIRILMALI, TOPLUM BİLİNÇLENDİRİLMELİ”

Avcı, “bir de şu gerçek var, kaç kazanın cep telefonu kullanımından dolayı yapıldığına dair elimizde her hangi bir veri yok. Üstelik sadece konuşma değil, mesajlaşma, Facebook’a girme gibi dikkatsiz hareketler de yapılıyor” diyerek etkin denetimin artırılmasının gerektiğini ifade etti.

Toplum olarak da daha duyarlı ve bilinçli hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Avcı, “İnsanlar bunu suç olduğunu ve yanlış olduğunu biliyor, ancak bile bile bu suçu işliyor. Yapılması gereken daha fazla duyarlılık, daha fazla eğitim ve yüksek farkındalık. Tüm bunlar etkin denetimlerle desteklendiği takdirde, toplum olarak daha güvenli bir trafik yaratabiliriz” dedi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği