KAMYON EHLİYETİYLE TIR SÜRÜYORLAR!

Yayınlanma Son Haberler

''KKTC yollarında kamyon demek tehlike demektir''

"YÜKSEK TONAJLI ARAÇLAR SADECE GÖZLE MUAYENE EDİLİYOR"

"EHLİYETLERİN SAHTELİĞİ ARAŞTIRILMADAN KKTC EHLİYETİ VERİLİYOR!"

"SÜRÜCÜLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMİYOR!"

Evrenselgazete- Geçitköy virajları mevkiinde dün meydana gelen feci ölümlü trafik kazasının ardından, yüksek tonajlı araçların yollarda yarattığı tehlike yeniden gündeme geldi. 

Evrenselgazete'den Rana Sarro, yollarda seyreden kamyon, tır ve benzeri ağır tonajlı araçların trafikte oluşturduğu tehlike ile ilgili Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Doçent Dr. Mehmet Zeki Avcı'nın görüşlerine başvurdu.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, ülkemizdeki kamyon araç ve sürücülerinin, yol güvenliğinde tehlike oluşturduğuna dikkati çekti.

"YÜKSEK TONAJLI ARAÇLAR SADECE GÖZLE MUAYENE EDİLİYOR"

Kamyonların sadece gözle muayene edilerek bir formalitenin yerine getirildiğini söyleyen Avcı, aracın eksiklikleri bilinmeden belge verildiğini kaydetti. Avcı, bu nedenle aracın güvenlik durumunun tartışılması gerektiğini vurguladı.

"KAMYON EHLİYETİYLE, TIR SÜRÜYORLAR"

Sürücülere kamyon ehliyetinin, kamyonet sürdürülerek verildiğini ancak ertesi günü de bu sürücülerin tır sürebildiklerine dikkati çeken Avcı, ülkemizde kamyon ve tır sürme yaşındaki sürücülerin, Avrupa'da kamyon süremediklerini de işaret etti. 

"EHLİYETLERİN SAHTELİĞİ ARAŞTIRILMADAN KKTC EHLİYETİ VERİLİYOR!"

Mehmet Zeki Avcı, 3. ülkelerden gelen kamyon ehliyetlerinin sahteliği araştırılmadan, KKTC ehliyetinin verildiğini de belirtti.

"SÜRÜCÜLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMİYOR!"

Kamyon sürücülerinin, 60 yaşına kadar hiç sağlık kontrolünden geçirilmediğini belirten Avcı, 40-59 yaş arası olası tüm hastalıkların göz ardı edildiğine vurgu yaptı.

 Avcı, "sağa geçti, direksiyon hakimiyetini kaybetti diyoruz ama uyku abnesini, tansiyonu, diabeti, gözleri sorgulamıyoruz" diye konuştu.

Kamyon ağırlıklarının denetlenmediği gibi, daha ağır olan ve daha zor sürülen tırların da denetlenmediğini vurgulayan Avcı, "Sonuçta KKTC yollarında kamyon demek tehlike demektir" dedi. 

Bilindiği gibi, dün Çamlıbel - Girne anayolunda meydana gelen trafik kazasında 48 yaşındaki Kamil Göktepe hayatını kaybetti. Geçitköy virajları mevkiinde, kaya yüklü kamyonun karşı şeride geçmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında, Güzelyurt'ta sakin Kamil Göktepe'nin hayatını kaybetmesi, tüm tanıyan ve sevenlerini acıya boğdu.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği