TKÖD GENEL KURULU YAPILDI. BAŞKANLIĞA DOÇ. DR. AVCI GETİRİLDİ

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği XII. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkanlığa oybilirliği ile Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı getirildi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin XII. Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu seçimi yapılan genel kurulda dernek başkanlığına tek aday olan Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı getirildi. Dernek başkan yardımcılığına Serhat Bayar, sekreterliğe Necla Göktan, saymanlık görevine Vedia Ateş, faal üyeliklere de Duran Gözügüzel, Ali Öznur ve Çağın Ateş seçildi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Trafik Kazalarını Önleme Derneği XII. Genel Kurulu geçtiğimiz hafta gerçekleştirildi.

Nisap yeterliliğinden sonra Divan Başkanlığına Nesil Garanti Özön, Meryem Kayral ile Vedia Gülkan getirildi.

Derneğin faaliyet raporu Başkan Doç. Dr. Mehmet Z. Avcı tarafından sunuldu, dönem içerisinde yapılanlar üyelere izah edildi.

Mali raporun üyelerin bilgisine sunulmasından faaliyet raporu ve mali rapor oybirliği ile onaylandı.

Yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu seçimi yapıldı. Dernek Başkanlığı’na Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı tek aday olarak seçildi. Dernek Başkan yardımcılığına Serhat Bayar, Sekreterliğe Necla Göktan, Saymanlık görevine Vedia Ateş ve Faal Üyeliklere de Duran Gözügüzel, Ali Öznur ve Çağın Ateş seçilmiştir.

Yapılan genel kurulda, geçtiğimiz dönem faaliyetleri üyelere aktarılmıştır. Gerçekleştirilen faaliyetler şöyledir;

Her yaş grubuna trafik eğitimi verilmesi ve trafik kültürünün yayılması için yapılan çalışmalar kapsamında, bugüne kadar 47000’i aşkın öğrenciye trafik eğitimi verilmiştir. Ayrıca, meslek gruplarına ve şirketlere toplu trafik eğitimleri verilmiştir. Bu bağlamda özel şirket sürücülerine “Trafikte Güvenli Sürüş Teorik Eğitimi”, otobüs şoförlerine ve refakatçilerine, “Otobüste Güvenli Sürüş ve Seyahat Teorik Eğitimi”, İçişleri Bakanlığı ile Derneğimiz arasında yapılan protokol doğrultusunda ilk kez Yurt dışından gelen ve Mesleki Sürüş Belgesi alacak olan kişilere “Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Teorik Eğitimi”,

Polis Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birliklere gidilerek, Türkiye’den gelip burada görevini sürdürecek subay ve astsubaylar ile ailelerine sol trafik yani “Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Teorik Eğitimi (TOGSE)”, Merkezi Cezaevinde bulunan ve trafik suçundan hükümlülere

“Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Teorik Eğitimi (TOGSE)”, Sağlık Bakanlığı işbirliği ile,ada genelinde 112’ye bağlı görev yapan tüm Ambulans Şoförlerine, özel hastane ve üniversite hastanelerinin ambulans şoförlerine “Ambulans Şoförleri Mesleki Sürüş Teorik Eğitimi” verilmiştir.

Çocuklarda trafik bilincinin artırılması maksadıyla, her yıl Mayıs ayında trafik haftası etkinlikleri çerçevesinde, “İlkokullar Arası Trafik Bilgi Yarışması” ve “İlkokullar Arası Trafik Konulu Şiir Yazma ve Okuma Yarışması” düzenlenmiştir. Ayrıca yine aynı etkinlikler kapsamında “Trafik’te Beni Farket” temalı yürüyüş de gerçekleştirilmiştir.

Trafik bilincini artırmak ve kamuoyunu konuyla ilgili bilgilendirmek amacıyla, BRT ile TKÖD işbirliğiyle TV Programları yapılmıştır. 2011 – 2013 yılları arasındaki dönemde “Hayatımız Trafik” adlı 77 bölüm TV programı çekilmiş. 2016 yılından günümüze de “Trafikoloji” adlı 32 bölüm TV programı çekilmiş ve yayınlanmıştır.

Eğitim Bakanlığına bağlı İlçe İzci Kurullarının kendi bölgelerinde öğrencilerle gerçekleştirecekleri trafik etkinliklerinde kullanıp iade etmek üzere pankart ve etkinlik süresinde halka dağıtmak üzere broşür talepleri olmuştur. Tüm taleplere yanıt verilmiş ve tutanak karşılığı toplamda 5000’den fazla broşür 6 farklı yere iletilmiştir. Broşür içerikleri, alkol, cep telefonu, emniyet kemeri, bebek koltuğu, hız, trafikte doğru bilinen yanlışlar ve güvenli sürüş konularını içermektedir.

Aynı amaçla davet alınan birçok radyo/TV programına da katılarak trafik konusunda beyanatlar verilmiş; birçok üniversitede düzenlenen oryantasyon günleri ile trafik konulu panellere de katılım gerçekleşmiş ve trafik konusunda konferanslar verilmiştir.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Trafikle ilgili birçok toplantılarında Derneğimiz temsil edilerek destek vermiştir.

Halen sürücülerde uyuşturucu testi uygulamasının yasal düzenlemeleri üzerinde çalışılmaktadır.

Ulaştırma Bakanlığını ve Bakanlar Kurulu gündeminde olan, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyet Müfettişleri ile ilgili Usul ve Kurallar Tüzüğü ile Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Esas ve Kıstasları Düzenleme Tüzüklerinin hayata geçilmesi ise Derneğimiz tarafından yakınen takip edilmektedir."

Trafik Kazalarını Önleme Derneği

Trafik Kazalarını Önleme Derneği