TIRLATMAK ÜZEREYİZ.

Yayınlanma Son Haberler

TKÖD Başkanı Avcı, yüksek tonajlı olmalarından dolayı trafikte daha fazla risk taşıyan iş araçlarını kontrol edebilecek teknik donanıma sahip olunmadığını söyledi.

TKÖD Başkanı Avcı, yüksek tonajlı olmalarından dolayı trafikte daha fazla risk taşıyan iş araçlarını kontrol edebilecek teknik donanıma sahip olunmadığını söyledi 

Girne’de önceki akşam frenlerinde meydana gelen arıza nedeni ile trafiğin en yoğun olduğu saatlerde yüksek tonajlı vinç aracın devrilip kaza yapmasının ardından dün öğlen saatlerinde de Tır araç yol ortasından aniden arızalandı. Arızalandığı için yolu enine bir şekilde kapatan Tır araç uzun uğraşlar sonucu yoldan kaldırıldı. İki günde iki iş aracının trafikteyken arızalanması bu araçların bakım ve muayenesinin yapılıp yapılmadığı sorusunu gündeme getirdi. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, devlet bünyesinde araçları muayene edecek aletlerin bulunmadığını, kontrollerin göz kararı ile yapıldığını, iş araçlarının yük kontrolünün denetleyecek kantar sisteminin de yollarda olmadığını ifade etti. Star Kıbrıs’a konuşan Avcı, her aracın aniden arızalanabileceğini ancak yüksek tonajlı olmalarından dolayı iş araçlarının bozulmasının ve kaza yapmasının sonuçlarının daha ağır olacağını belirterek, iş araçlarının çok sıkı denetlenmesi gerektiğini ifade etti. 

YAYALARIN GEÇTİĞİ YERE DEVRİLDİ 

Girne’de önceki akşam saat 20.30 sıralarında trafiğin en kalabalık olduğu bir saatte Girne Çemberini dönen vinç araç, aşırı ısınmadan dolayı frenlerinin tutmaması sonucu kaza yaptı. Yayaların otobüs durağına gitmek için kullandığı kaldırıma devrilen vinç aracın, kaza yaptığı esnada kimsenin yolda olmaması olası bir faciayı önledi. Kaza nedeni ile önceki gece saatler süren bir trafik keşmekeşi yaşandı. Vinç araç gece saat 00.30 sıralarında yoldan kaldırılırken, aracın kaldırılması ile başka yönlere yönlendirilen trafik akışı yeniden eski haline geldi. 

ANİDEN YOL ORTASINDA ARIZALANDI 

Kaza kıl payı ucuz atlatılırken dün öğlen saatlerinde de dönüş yaparken aniden bozulan Tır araç trafiği kilitledi. Yolu enine bir şekilde kapatan Tır araç uzun uğraşlar sonucu yoldan çekilirken, bu süre içerisinde trafik akışı yine sekteye uğradı. İki günde iki iş aracının trafikteyken arızalanması bu araçların bakım ve muayenesinin yapılıp yapılmadığını gündeme getirdi. TKÖD Başkanı Avcı, minibüs, otobüs, tır, kamyon, dozer ve vinç gibi iş araçlarının bakım ve muayenesinin hem trafik güvenliği hem de insan hayatı için son derece önem arz ettiğini ifade etti. Avcı, bu kadar önem teşkil eden bir konuda gelişmiş ülkelerin ciddi önlemler aldığını, birçok ülkede iş araçlarının özenle ve ileri teknolojik aletlerle test edildiğini kaydetti. 

AVCI, “MUAYENELER GÖZ KARARI İLE YAPILIYOR” 

TKÖD Başkanı Avcı, KKTC devletinde ise araçların gözle muayene edildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın birçok ülkesinde iş araçları teknolojik aletlerle kontrol edilirken, KKTC Devletinin halen daha teknik aletleri bulunmamaktadır. Devlet bünyesinde muayeneye giden araçlar sadece gözle kontrol edilmektedir. Girne-Dağ yolunda 29 Kasım 2016 tarihinde ikisi öğrenci üç kişinin öldüğü kaza, Girne-Güzelyurt yolunda 8 Mart 2017 tarihinde bir kişinin öldüğü kazaya iş araçları neden olmuştu. Ayrıca Güzelyurt yolundaki kazaya neden olan kamyonun da kayıtsız ve hurda araç olduğu ortaya çıkmıştı. Girne’de önceki akşam da vinç araç kazaya karıştı ve şans eseri ölen olmadı. İş araçlarının sıklıkla kazaya karışması düşünülmesi gereken bir konudur. Bu kadar önemli ve hassas bir konuda adım atılması gerekirken, gerekli aletler alınmamıştır ve alınması için bir çalışma da yapılmamaktadır.” Her aracın aniden arızalanabileceğini ancak yüksek tonajlı olmalarından dolayı iş araçlarının bozulmasının ve kaza yapmasının sonuçlarının daha ağır olacağını belirten Avcı, bu nedenle iş araçlarının çok sıkı denetlenmesi gerektiğini ifade etti. 

YÜK DENETİMİ DE YOK 

TKÖD Başkanı Avcı, araç muayenelerindeki eksikliklerin yanı sıra iş araçlarının yük kontrolünün de yollarda oldukları zaman yapılamadığını ifade etti. Avcı, “Ağır yüklü kamyonları tartacak kantar yollarda bulunmadığı için bu konudaki denetim yapılmamaktadır. Girne-Dağ yolunda üç ölümle sonuçlanan kazanın ardından yetkililer gerekli aletlerin alınacağını açıkladı ancak adım atılmadı. Ayrıca yıllar önce 4 kantar alınması yönünde bir karar alındı, konulacak yerler tespit de edildi ancak bu planda uygulanmadı. İş araçları istedikleri kadar yük alıyorlar ve yollara çıkıyorlar. Bu durum hem trafik hem de insanların güvenliği açısından risk taşıyor. Öte yandan kapasite üstü yük taşınması o aracı kullanan sürücünün de hayatını tehlikeye sokuyor. Çünkü fazla yük alan aracın kontrolünü kaybetme riski vardır” şeklinde konuştu. Avcı, aşırı yüklü araçların yollara da zarar verdiğini sözlerine ekledi. 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği