VATANDAŞ, CEZALARLA BAŞ BAŞA KALDI.

Yayınlanma Son Haberler

Üç yıllık sabit kamera cezalarının şimdi gönderilmeye başlanmasıyla ilgili devlet kanadı resmi bir açıklama yapmaktan çekinirken, trafik uzmanları ve hukukçular, sorumluluğun devlette olduğu görüşünde birleşiyor.

 

Trafikte, hız sınırını aşan birçok sürücüye geçmiş yıllara ait sabit kamera cezalarının şimdi gönderilmeye başlanmasını eleştiren TKÖD Başkanı Avcı, bakanlığın ihale sürecini iyi yönetemediğini söylerken, Avukat Kızılduman da sorumluluğun özel dağıtım şirketine yüklenmeye çalışılmasının hukuki bir dayanağı olmadığını vurguladı.

İki yıl içersinde bazı sürücülere 15-20 arasında radar cezası gelirken, bu durumun nasıl düzeltileceği ya da mağduriyetlerin yaşanmaması için nasıl bir yol izleneceği konusu ise halen bilinmezliğini koruyor.

Öte yanda yaşanan gecikmelerin nereden kaynaklandığıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı ile Avukat Levent Kızılduman, konuyla ilgili olarak KIBRIS’a konuştu.

Avcı, konunun polis ve bakanlık tarafından bilindiğini belirterek, ihalenin bakanlık tarafından yapıldığını söyledi.

Kızılduman, cezaların gecikmeli olarak sürücülere gönderilmesinde açıkça ihmalkârlık yapıldığını belirterek, Polis Genel Müdürlüğü’nün PGM ‘cezaların dağıtımı özel şirkete havale edildi, mesuliyet onlardadır’ demesinin hiçbir hukuki dayanağının olmadığını söyledi.

 

Avcı: Bakanlık ihale sürecini iyi yönetemedi

Cezaların tebliğ evraklarının, ihaleyi alan şirketin hiç beklemeden sürücülere ulaştırması gerektiğini belirten TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, ihaleyi ilgili bakanlığın yaptığını ve bakanlığın ihale sürecini iyi yönetemediğini, sorunun da bundan kaynaklandığını söyledi. Avcı, polisin süreç içerisinde yaşananlarla ilgisinin bulunmadığına vurgu yaptı.

2015 yılında ihaleyi alan şirketin sorumluluğunu yapmamış olması ya da yeniden ihaleye girmemesinin de sorumlusunun bakanlık olduğunu savunan Avcı, “ancak bu, cezası olan vatandaşın cezasını ödemeyeceği anlamına gelmez. Sürücüler cezalarını ödemeyecek diye bir kural yok, ödeyecekler. Çünkü yasalarımız da bunu emrediyor. Ancak cezalardan dolayı ehliyetine el konulması ya da puan silme gibi bir durum mümkün değil. Eğer cezalar zamanında gitmediyse böyle bir şey söz konusu değil. Ama cezalar gitmedi diye sürücülerin ikinci suçu işlemeleri onları haklı çıkarmaz. Onlar bu radarı bile bile ihlal etti” diye konuştu.

“Bu devletin beceriksizliğinden kaynaklanıyor”

Avcı, konunun polis ve bakanlık tarafından bilindiğini belirterek, ihalenin bakanlık tarafından yapıldığını söyledi.

Radar hız cezalarının 2015 yılından bu yana dağıtılamamasını devletin bir beceriksizliği olarak değerlendiren Avcı, bunun o dönemin bakanlığının sorunu olduğunu kaydetti.

Kızılduman: ‘Celladın ipi’ gibi cezalar

Cezaların gecikmeli olarak sürücülere gönderilmesinde açıkça ihmalkârlık yapıldığını belirten Avukat Levent Kızılduman, “PGM’nin ‘cezaların dağıtımının özel şirkete havale edildiğini ve mesuliyetin onlarda olduğunu’ söylemesinin hiçbir hukuki dayanağı bulunmuyor” dedi.

Kızılduman, çünkü her daim idarenin devletin ciddiyetine uygun bir biçimde ve yürürlükteki yasalar göz önünde bulundurularak, ona göre görevin ifa edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kızılduman, kanunen cezaların veya mazbataların zaman aşımına tabii olmamasının, ne PGM’ye ne de ihaleyi alan özel şirkete cezaları ‘celladın ipi’ gibi vatandaşın boynunda tutma hakkını vermediğini söyledi.

“Haklarında yasal işlem başlatılmalı”

Bu sorunu “skandal” olarak nitelendiren Kızılduman, ilgili idari mercilerin derhal istifa etmesi ya da aleyhlerinde yasal görev hükümlülüklerini yerine getirmediklerinden dolayı disiplin işlemi başlatılması gerektiğine dikkat çekti.

Vatandaş açısından ise, cezayı ödemenin zaruri olduğuna vurgu yapan Kızılduman, ilgili merciler kendi ihmali sonucunda cezaların birikmesine neden olduğundan vatandaşa, belli bir sürenin tanınmasının daha adil ve uygun olacağının altını çizdi.

Polis: Konunun daha iyi anlaşılması için ilgili bakanlığa sorulması gerekir

KIBRIS’ın bilgi talep ettiği Polis Basın Subaylığı ise, radar trafik cezalarının, ilgili bakanlığın yani Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın açmış olduğu ihaleyi kazanan firma tarafından dağıtıldığını ve gecikmenin muhtemelen önceki firma ile yeni firmaya geçiş aşamasında yaşandığını açıkladı.

Polis Basın Subaylığı’nın açıklamasında ayrıca, arada ihaleye çıkmada gecikme yaşanmasından da kaynaklanabileceğini, ancak konuyla polisin hiçbir ilgisinin olmadığını, konunun daha iyi anlaşılması için ilgili bakanlığa sorulması gerektiği belirtildi.

İlgili bakanlık açıklama yapmaktan kaçındı

Yaşanan skandalın ardından açıklama yapmaktan kaçınan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, konun geçmişte yaşandığını, geçmiş konularla değil, gelecekte yapılacak yeni projeler hakkında ancak açıklama yapabileceklerini iletti.

Cezalar prosedüre göre dağıtılıyor

Hızlı geçişten dolayı sabit radar cezası kişiye, yasal prosedüre göre, ilgili tebligat, PGM tarafından ilgili işletmeci firmaya gönderiliyor, ilgili firma da konu tebligatı ceza alan sürücülerin adreslerine ulaştırma görevini yapıyor.

Eğer ceza alanlara adreslerinde ulaşılamazsa, tebligat ikamet bölgelerindeki karakollarla gönderiliyor. Bölge karakollarının cezayı alan şahıslara ulaşamaması halinde ise ceza bu kez PGM sistemine geçiyor.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği