İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN GÜVENLİ BİSİKLET SÜRME EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

Yayınlanma Son Haberler

Avrupa Komisyonu, 2018 Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, 27 Eylül Perşembe günü Lefkoşa’daki Trafik Eğitim Parkı’nda İlkokul 5’inci sınıf öğrencileri için “Güvenli Bisiklet Sürme Eğitimi” ile güvenli bir biçimde seyahat etmenin önemine vurgu yaptı. Etkinlik, Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) iş birliği ile gerçekleştirildi.

Eğitim, kontrollü bir ortamda güvenli ve alternatif ulaşım yöntemlerine teşvik etme amacıyla organize edildi. Eğitimde öğrenciler, engellerin olduğu parkurlara girerek, bu parkurlarda ani fren, trafik durumunu değerlendirme, kör noktalar, güvenlik vitesini kullanma, bisiklet bakımını yapma gibi güvenli bisiklet kullanımı ile ilgili bilgiler edindiler. 

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Mali Yardım Programı kapsamında 2009 yılından itibaren yol güvenliğinin iyileştirilmesi için 2.7 milyon Euro tahsis edilmiştir. Kıbrıs Türk toplumunda kat edilen her milyon km başına çarpışma ve ölüm sayısı Avrupa’nın en yüksekleri arasında olduğundan, bu program uzun vadeli sürdürülebilir etki üzerine odaklanmıştır. Verimliliği ve etkinliği artırmak için trafik güvenliği ile ilgili tüm kuruluşları kapsayan uyumlu bir yapı oluşturulmuştur. Buna ek olarak, tehlikeli yol bölümlerinin yeniden modellenmesi ve yeniden işaretlenerek üç siyah noktanın ortadan kaldırılmasını içeren şimdiki ve gelecekteki hareketlilik ihtiyaçlarına destek veren planlamayı da sağlamaktadır.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği