YOLLAR TUZAKLARLA DOLU!

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, kaldırımların yetersiz, yaya geçitlerinin de görünür olmadığı ortamda, yaya kazalarını önlemenin mümkün olamayacağını belirtti.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, son günlerde art arda meydana gelen yaya çarpmalı trafik kazaları hakkında Yeni Bakış’a değerlendirmelerde bulundu. Avcı kaldırımların yetersiz olduğunu, yaya geçitlerinin de görünür olmaması gerektiğini söyledi. Gelinen aşamada sürücülerin ehliyeti hangi şartlarda aldıklarının bile bilinmediğini vurgulayan Avcı, “Sürücü sorunu olan bir ülkede yaşıyoruz” dedi. 

“Tamir edecek becerimiz yoktur ya da ilgilenen makam yoktur”

Avcı, yollardaki güvensizliğin ana sebebinin, sürücülerin araç kullanırken “devlet beni gözetliyor” imajı yerine “ben istediğimi yaparım” imajının olduğunu söyledi. Anayollarda, kavşaklarda lambaların yanmadığına dikkat çeken Mehmet Avcı, “Bu devletin bir beceriksizliği ve ayıbıdır. Bu insanların hayatını bilerek tehlikeye atmadır. Ya tamir edecek becerimiz yoktur ya da ilgilenen makam yoktur” dedi.

“Ülkede kaldırım yetersizliği bir gerçektir”

 Avcı, “Yayalarımız, istediği yerden karşıdan karşıya geçme ve yol içinde yürüme hakkını kendine bulabiliyor. Ülkede kaldırım yetersizliği bir gerçektir. Kaldırımların işgal edilmesi, düzgün olmaması, yaşlılar, gözü yeterli oranda görmeyenler ve ayağı aksak olanlar için kaldırımların yapısı sorundur. Kaldırımlara ağaç dikilmesi zaten yanlış bir olaydır. Örneğin bir tekerlekli sandalyelinin kaldırımda gitmesi o zaman imkânsız oluyor” ifadelerini kullandı.

“Sürücüler maalesef yayaları koruyarak araba kullanmayı uygulamıyorlar”

“Yaya geçitlerinin görünür olmaması, albenisi olmaması, yayaların yaya geçidinin farkında olacak şekilde boyanmış olmaması önemli. Sürücüler açısından konuşacak olursak, sürücüler maalesef yayaları koruyarak araba kullanmayı uygulamıyorlar. Savulun ben geliyorum ya da ben güçlüyüm, yaya dikkat etsin havasındadırlar. Bir de sürücüler maalesef bu kültürü almadan araba kullanma haklarını alabiliyorlar. Yaya aniden yola çıkabilir diye düşünmek gerekirken, bana ne bu yol benim çıkmasın yola diye düşünen bir sürücü kitlemiz var.”

“Sürücülerin ehliyeti hangi şartlarda aldıkları bile bilinmiyor”

“Sürücü eğitiminin yetersiz olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu da bir gerçektir. Ancak bu ülkede artık sürücülerin ehliyeti hangi şartlarda aldıkları bile bilinmiyor. Yabancı da bu ülkeye gelip ehliyeti uzatıp, yeni ehliyet alabiliyor. Bu ülkede ehliyet verilmesi yeterli eğitimi aldı demek değildir. Yani biz de düzgün değiliz. Dolayısıyla sürücü sorunu olan bir ülkede yaşıyoruz. Üçüncü boyutu zaten yolda yayalara çarpma olayında aracı durdurmayı beceremeyen sürücülerdir. Arabayı durdurmak kabiliyetini aşıyor. Bu da denetim yetersizliğini ön plana çıkartıyor. Şu an yollarda bir polis, denetim korkusu yok. Bu durumda sürücü istediği gibi araba kullanabileceğine inanmaya başlar.”

“Araba sürerken devlet beni gözetliyor imajı yoktur, istediğimi yaparım imajı vardır”

“Yolun dışında bankette yürüyen yaya yine ölüyor, yolun kenarında yürüyen de yine ölüyor. Yani bu ülkede sürücünün denetimi kaldırıldı. Dolayısıyla sürücüler araba sürerken devlet beni gözetliyor imajı yoktur artık. Ben istediğimi yaparım imajı vardır. Bu da yollardaki güvensizliğin ana sebebidir. Hem ehliyet verirken eğitmiyoruz hem de dışarıdan gelenlerin nasıl eğitimli olduklarını bilmiyoruz. Artı denetlemiyoruz da.”

“Lambaların yanmaması devletin beceriksizliği ve ayıbıdır”

Mehmet Avcı, aydınlatma konusunda yeterli altyapı olmadığını belirterek, bugün şehirlerin birçok yerinde aydınlatma eksikliği yaşandığını kaydetti. Avcı, “Anayollarda, kavşaklarda lambaların yanmadığını görüyoruz. Bu devletin bir beceriksizliği ve ayıbıdır. Bu insanların hayatını bilerek tehlikeye atmaktır. Yılbaşı ışıkları halen kaldırılmıyorsa, bu bir başarı değil başarısızlık ve nemelazımcılıktır. Bıraksınlar da önümüzdeki yılbaşı devam eder. Bu yanlıştır” şeklinde konuştu.

“Sürücü yargılanıyorsa ve lambaları yakması gereken makamlar yargılanmıyorsa bu adaletsizliktir”

“Öncelikle kavşaklarda aydınlatma yoksa ki örneğin Girne boğaz kavşağında 1 aydan beri lambalar yanmıyor. Burada ya tamir edecek becerimiz yoktur ya da ilgilenen makam yoktur. Aydınlatma Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolları Dairesi’nin, Elektrik Kurumu’nun ve bazı yerde belediyenin sorumluluğundadır. Burada olacak olan ölümlü kazalarda sadece sürücü yargılanıyorsa ve bu lambaları yakması gereken makamlar bunu yapmıyorsa, onların da beraber yargılanmaması adaletsizlik yaratır diye düşünüyorum.”

“Aylarca lambaların yanmasını sağlamıyorsanız bu, insanları tuzağa düşürmedir”

“Bir yere lamba takıldıysa ihtiyaç var ki o lamba takıldı. Siz aylarca günlerce oradaki lambanın yanmasını sağlamıyorsanız ve bundan insanlar zarar görüyorsa bu, insanları tuzağa düşürmedir. O lambanın yanmasını sağlamayan makamların da yargılanması gerekir diye inanıyorum, yoksa bu durum düzelmeyecek. Bir devlet bana sokaktaki lambayı iki aydır tamir edemedim derse, zaten bu devlet değildir. Devlet o veya bu sebepten dolayı lambalar yanmıyor diyorsa o insanların yoldaki güvenliğini sağlayamıyor demektir. Maalesef bu sistem de çöktü.”

“Ülkede sürücü kalitesi düşüktür”

Bugüne kadar geri kalmış ülkelerde olduğu gibi  KKTC’de de sadece plaka okutarak ehliyet verildiğini ifade eden Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mayıs ayında, Avrupa Birliği standartlarında yapılmış, 2 yıl önce bakanlar kurulundan geçmiş, sürücü sağlık tüzüğü yürürlüğe girecek. Bundan sonra tüm ehliyet alacaklar, mutlaka göz muayenesinden geçmek zorundadır. Bugüne kadar verilen tüm ehliyetlerde sağlık muayenesi yoktu. Bu da geri kalmış bir ülkenin ve sürücü kalitesinin düşük olduğunun göstergesidir. Maalesef bizim ülkede sürücü kalitesi düşüktür.”

“Tüzüğün yürürlüğe girmesi durumunda, ehliyet alacak olan göz muayenesine gidecek”

“Ehliyet verme sistemini düzeltmezlerse ve sürücü sağlık tüzüğü yürürlüğe girmezse zaten gözü görmeyen de eli ayağı tutmayan da çok yaşlı olup refleksleri azalan da araba kullanır. Kullanıyorlar da zaten. Mayıs ayında tüzüğün yürürlüğe girmesi durumunda, ehliyet tazeleyecek olan ve yeni alacak olan mutlaka göz muayenesine gidecek. Gözü görmeyen sürücünün yolda olmaması gerekiyor.”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği