TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME DERNEĞİ'NİN BAŞKANI YENİDEN MEHMET ZEKİ AVCI!

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği XIII. Olağan Genel Kurulu 28 Şubat 2019 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Nisap yeterliliğinden sonra Divan Başkanlığına Ali Öznur, Divan Sekreterliğine de Meryem Kayral ile Vedia Gülkan Ateş getirildi.

Derneğin faaliyet raporu Başkan Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı tarafından sunuldu, dönem içerisinde yapılanlar üyelere izah edildi.

Mali raporun da üyelerin bilgisine sunulmasından sonra faaliyet raporu ve mali rapor oybirliği ile onaylandı.

Yeni Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu seçimleri yapıldı. Dernek Başkanlığı’na Doç. Dr. Mehmet Zeki Avcı tek aday olarak seçildi. Dernek Başkan yardımcılığına Atay Arkan, Sekreterliğe Nesil Garanti Özön, Saymanlık görevine Vedia Ateş ve Faal Üyeliklere de Ali Öznur, Enver Üstünel ve Meryem Kayral seçilmiştir. Yapılan genel kurulda, geçtiğimiz dönem faaliyetleri üyelere aktarılmıştır. Gerçekleştirilen faaliyetler şöyle;

Trafik kültürünün yayılması için yapılan çalışmalar kapsamında, özel eğitim öğrencileri de dahil olmak üzere, okul öncesi yaş grubundan başlanarak tüm yaş gruplarında bugüne kadar 55000’i aşkın öğrenciye trafik eğitimi verilmiştir. Ayrıca, meslek gruplarına ve şirketlere toplu trafik eğitimleri verilmiştir. Bu bağlamda özel şirket sürücülerine “Ağır Vasıta Sürücülerine yönelik Trafik Güvenliği Teorik Eğitimi”, İçişleri Bakanlığı ile Derneğimiz işbirliğinde Merkezi Cezaevi’nde görevli gardiyanlara, hükümlülere ve genç hükümlülere ayrı gruplar halinde “Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Teorik Eğitimi” verilmiştir.

2017 yılında ilk kez, Gönyeli Fazıl Plümer Anaokulu Müdürlüğü işbirliğiyle anne ve babalara, “Veliler için Trafikte Çocuk Güvenliği Teorik Eğitimi” verilmişti. Aynı eğitim Sosyal Medyada aktif bir grup olan Yorgun Anneler Klübü üyeleri için de düzenlenmiştir. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Derneğimiz işbirliğiyle, Türkiye’den gelip burada görevini sürdürecek subay ve astsubaylar ile ailelerine sol trafik yani “Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Teorik Eğitimi”, Sağlık Bakanlığı işbirliği ile, ada genelinde 112’ye bağlı yeni göreve başlayacak Ambulans Şoförlerine “Ambulans Şoförleri Mesleki Sürüş Teorik Eğitimi” verilmiştir.

2018 yılı Eylül ve Ekim aylarında, KKTC’deki bazı üniversitelerin rektörlükleri işbirliğiyle, yurt dışından ülkemize, eğitim maksadıyla gelen öğrencilere ve akademisyenlere de “Trafik Oryantasyon Teorik Eğitimi” hem türkçe hem de ingilizce olarak verilmiştir. Bu üniversitler, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Universitesi, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’dir.

Çocuklarda trafik bilincinin artırılması maksadıyla, her yıl Mayıs ayında trafik haftası etkinlikleri çerçevesinde, “İlkokullar Arası Trafik Bilgi Yarışması” düzenlenmiştir. Ayrıca yine aynı etkinlikler kapsamında 4 farklı ilçede “Trafik’te Beni Farket” temalı yürüyüşler de gerçekleştirilmiştir.

Trafik bilincini artırmak ve kamuoyunu konuyla ilgili bilgilendirmek amacıyla, BRT ile TKÖD işbirliğiyle TV Programları yapılmıştır. 2017 yılından günümüze de “Trafikoloji” adlı 18 bölüm TV programı çekilmiş ve yayınlanmıştır. Aynı amaçla davet alınan birçok radyo/TV programına da katılarak trafik konusunda beyanatlar verilmiştir.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Trafikle ilgili birçok toplantılarında Derneğimiz temsil edilerek destek vermiştir.

Halen sürücülerde uyuşturucu testi uygulamasının yasal düzenlemeleri üzerinde çalışılmaktadır. Bakanlar Kurulu kararıyla 2019 yılı Mayıs ayında yürürlüğe girmesi gereken Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyet Müfettişleri ile ilgili Usul ve Kurallar Tüzüğü ile Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Esas ve Kıstasları Düzenleme Tüzükleri, derneğimiz tarafından yakınen takip edilecektir.

 

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği