YAYA VE BİSİKLETLİLER TRAFİKTE TEHLİKEDE

Yayınlanma Son Haberler

Ülkede son 13 buçuk ayda meydana gelen trafik kazalarında

26 kişi hayatını kaybederken, bu trafik kazalarında ölenlerin 4’ünün yaya ve 3’nün de bisikletli olması, trafikteki yaya ve bisikletli güvenliğinin yetersizliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Ceren ÖZBİL

Ülke trafiğinin yayalar ve bisikletliler için uygun olmamasına bir de motorlu araç sürücülerinin trafikte onları korumaması eklenince ne yazık ki trafikte yaya ve bisikletli ölümleri kaçınılmaz oluyor.

Birçok yaya ve bisikletli gerek yeterli alt yapı olmaması, gerek motorlu taşıt sürücülerinin onları korumaması gerekse de kendi hataları nedeniyle yollarda can veriyor.

Ülkede 2018 yılında 23 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybederken, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin 2’si yayalardan, 3’ü bisiklet sürücülerinden ve 1’i de motosiklet sürücüsünden oluştu.

Ayrıca içerisinde bulunduğumuz 2019 yılının ilk bir buçuk ayında da ikisi yaya olmak üzere 3 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafikte yaya ve bisikletli ölümlerinin önüne geçilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Avcı, motorlu araç sürücülerinin trafikte yaya, bisikletli ve motosikletli olduğunu unutmayarak araç kullanması gerektiğini ve vatandaşların trafik konusunda eğitilmesi gerektiğini savundu.

Avcı: Ülke trafiği bisikletli ve yayalar için tehlikeli

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti trafiğinin bisikletli ve yayaların kullanımı için güvenli olmadığını söyledi.

Özellikle yayaların yürüyebileceği kaldırımların, yol çizgilerinin ve yaya geçitlerinin yeterli olmadığını kaydeden Avcı, yaya geçitlerinin büyük bir çoğunluğunun çizgilerinin silinmiş, kaldırımların ise bir yerde bittiğini ve bütünselliği olmadığını ifade etti.

“Eğitim verilmeli”

Avcı, yaya ve bisikletlilerin de trafik kurallarına dikkat etmediğini belirtti ve istedikleri yerden karşıdan karşıya geçebileceklerini düşündüklerini ifade etti.

Bu konuda Trafik Eğitim Parkı’nın ilkokul 3, 4 ve 5’inci sınıf öğrencilerine eğitim verdiğini kaydeden Avcı, ancak ülkeye yurt dışından ehliyet alarak gelen kişiler de olduğunu ve bu nedenle de bu eğitimin yeterli olmadığını söyledi.

Avcı, vatandaşlara trafik konusunda ciddi bir eğitim verilmesi gerektiğini savundu.

“Motorlu araç sürücüleri, yol kendininmiş gibi hareket ediyor”

Mehmet Avcı, motorlu araç sürücülerinin trafikte seyrederken yaya, bisikletli hatta motosikletlileri bile dikkate almadığını belirtti ve “güçlü benim, onlar yoldan çekilsin” mantığı ile hareket ettiklerini anlattı.

Avcı, ancak bu kişilerin de etten ve kemikten olan olası bir kazada hayatını kaybetme ihtimali olan kişiler olduğuna dikkati çekerek, motorlu araç sürücülerini daha duyarlı hareket etmeye davet etti.

Motorlu araç sürücülerinin yanlarından bir bisikletli geçerken her an onun yana devrilebileceğini düşünerek yanından geçmesi gerektiğini kaydeden Avcı, aynı durumunun motosiklet sürücüleri için de geçerli olduğunun altını çizdi.

“Ehliyet sistemi değişmeli”

Avcı, ülkedeki ehliyet verme sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi ve ne yazık ki hâlâ ülkede 10 ders alan kişiye ehliyet verildiğini ifade etti.

Ehliyet verme konusunda Türkiye’nin yüzlerce yıl gerisinden gelindiğini kaydeden Avcı, bu sınava yazılı sınavda eklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Yetersizlik üst düzeyde”

Trafikteki denetimin artırılması için polis devriyesi konulacağını ve bunun için de 8 araç alındığını ifade eden Avcı, ancak bunlardan hiçbirinin yapılmadığını belirtti.

Avcı, ayrıca yine aynı dönemde trafik denetimi için 100 polis alınacağından da söz edildiğini hatırlatarak üzerinden yıllar geçmesine rağmen bunlardan hiç birinin yapılmadığını söyledi.

“Uyuşturucu testleri yapılmalı”

Avcı, trafikte uyuşturucu testleri de yapılması gerektiğine dikkat çekerek, birçok kez kazaya sebep olan araç sürücüsünün kaçıp, 24 saat sonra teslim olma olayının yaşandığını belirtti.

Bu kişinin kaza esnasında uyuşturucu tesiri altında mı, alkol tesiri altında mı olduğunun bilinmesi gerektiğini söyleyen Avcı, “eğer bir kişi uyuşturucu alıp, araç kullanabiliyorsa, tabi ki trafik güvenli değil” dedi.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği