"ÇARPIŞMA DEĞİL, SAVRULMA ŞİDDETİ ÖLDÜRÜR"

Yayınlanma Son Haberler

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkede ölüm ya da yaralanmayla meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunun emniyet kemeri kullanmamadan kaynaklı olduğunu belirterek, araç içinden savrulmaların can aldığı uyarısında bulundu.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, araçlarda emniyet kemerinin bağlanmamasının ölümlere davetiye çıkardığını ifade ederek, çocuk koltuğunun da çoğu zamanlarda suistimal edildiğini belirtti

Avcı, devletin polis gücünün denetimlerinde  emniyet kemerinin bağlı olmasına özen gösterilmemesi, çocukların çocuk koltuğu olmadan arka koltukta serbest durması veya anne kucağında oturması gibi durumlarda devletin ciddi yaklaşmamasının da kazalara davetiye çıkardığını kaydetti

“Bazı kişiler direksiyon başına geçtiğinde kendini dünyanın en iyi şoförü sanıyor. Araç başına geçenlerin çoğu ya telefonda konuşur ya da mesajlaşır. Dolayısıyla sürücü eğitimi verilmeden ehiyet veriliyorsa, sürücüler ehliyet kemeri takmıyorsa, yollarda kenar çizgileri doğru düzgün değilse elbette ki kazalar kaçınılmaz olur”

Avcı, önceki gün meydana gelen kazanın, sürücünün karşıya geçmesi ve arabayı kontrol edemeyecek kadar süratli gitmesi nedeniyle meydana geldiğini ifade ederek, “Her çift yolda bariyer şart değil ancak bu ülkede madem ki sürücü profilimiz budur, bariyer şart” dedi

 

Deniz ABİDİN 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkede ölüm ya da yaralanmayla meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunun emniyet kemeri takmamadan kaynaklı olduğunu belirterek, araç içinden savrulmaların can aldığı uyarısında bulundu. Avcı, bu yıl meydana gelen kazalarda arka kabinde hiçbir zarar olmadığı halde arka koltukta ölümlerin meydana geldiğinin görüldüğünü kaydetti. Avcı, arka koltukta emniyet kemeri bağlı olduğunda ölüm oranının yüzde 80 oranında düştüğünü ifade ederek, emniyet kemeri bağlı olduğunda kişinin kaza anında savrulmasını durdurduğunu söyledi. Avcı, birçok trafik kazasındaki ölümün çarpışmadan dolayı değil, savrulmadan dolayı meydana geldiğini belirtti. Mehmet Avcı, kazalarda insan kafasının cama vurmasından emniyet kemerinin bağlı olmadığının görüldüğünü ifade ederek, direksiyonlardan gelecek olan darbenin önlenmesi için şimdiki araçlarda mekanik tedbirlerin alındığını söyledi. Avcı, arka koltuktaki yolcunun ön camdan hatta yan pencere camından çıkmasının tavanı açık olan araçlarda tavan penceresinden çıkmanın dahi bu ülkede yaşandığını kaydetti. 

 

“Çarpışmanın şiddeti değil, savrulmanın şiddeti öldürüyor”

Avcı, dolayısıyla ülkedeki kazaların çoğunda kazadaki çarpışmanın şiddeti değil, savrulmanın şiddetinin öldürücü olduğunu kaydetti. Avcı, ön koltukta oturan anne ve babanın arka koltukta çocuğunu bağlamamasının anne babalık bilgisinden yoksun olduğunu gösterdiğini söyledi. Mehmet Avcı, böyle bir durumda bir çarpışma sonucunda ilk camdan çıkacak olanın arka koltuktaki çocuk olacağını belirterek, bunu bilmeyecek anne ve babanın olmaması gerektiğini kaydetti. Avcı, anne ve babaların asli görevi yanında devletin de görevinin çocuğunu koruyamayan anne ve babayı uyarmak olduğunu söyledi. Mehmet Avcı, ülkede emniyet kemeri ve çocuk emniyet kemerinin zaman zaman kullanılmadığını, çok ciddi boyutlarda zafiyetin yaşandığını belirtti. Avcı, emniyet kemerinin bağlanmamasının ölümlere davetiye çıkardığını ifade ederek, çocuk koltuğunun da çoğu zamanlarda suistimal edildiğini belirtti. 

 

“Sürücü kalitesizliği var”

Mehmet Avcı, devletin gücü olan polis denetimlerinde emniyet kemerinin bağlı olmasına özen gösterilmemesi, çocukların çocuk koltuğu olmadan arka koltukta serbest durması veya anne kucağında oturması gibi durumlarda devletin ciddi yaklaşmamasının da aynı zamanda kazalara davetiye çıkardığını kaydetti. Avcı, polisin yapması gerekenin çocuk arka koltukta ve bebek koltuğunda değilse arabayı durdurup aracın hareketini yasaklaması yönünde olması gerektiğine vurgu yaptı. Avcı, ulaştırma bakanlığının, yollardaki aydınlatma ve anayollardaki elektrik bağlantısı ve yolun güvenliğinden sorumlu olduğunu belirterek, ancak bütün yolu aydınlatma mecburiyetinin olmadığını kaydetti. Avcı, ülkede sürücü kalitesizliğinin de yaygın olduğunu belirterek, doğru düzgün eğitim verilmeden ehliyet dağıtıldığını söyledi. 

 

“Sürücü eğitimi verilmeden ehliyet veriliyor”

Mehmet Avcı, bazı kişilerin direksiyon başına geçtiğinde kendini dünyanın en iyi şoförü sandığını ifade ederek, şunları söyledi; “Araç başına geçenlerin çoğu ya telefonda konuşur ya da mesajlaşır. Dolayısıyla sürücü eğitimi verilmeden ehiyet veriliyorsa, sürücüler ehliyet kemeri takmıyorlarsa, yollarda kenar çizgileri doğru düzgün değilse elbette ki kazalar kaçınılmaz olur. Kavşaklardaki otların temizliği önemlidir. İçinden insan çıkmadığı sürece yol kenarlarındaki otlar önemli değildir. Bu önlemler alınmadığı sürece bu kazaların yaşanması kaçınılmazdır.” 

 

“Bariyer şart”

Mehmet Avcı, önceki gün meydana gelen kazanın, sürücünün karşıya geçmesi ve arabayı kontrol edemeyecek kadar süratli gitmesi nedeniyle meydana geldiğini ifade ederek, “Her çift yolda bariyer şart değil ancak bu ülkede madem ki sürücü profilimiz budur, bariyer şart” dedi. 

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği