TKÖD BAŞKANI: "ALKOLLÜ OLDUĞU TESPİT EDİLEN SÜRÜCÜ EN AZ 1 AY HAPİS CEZASI ALMALI"

Yayınlanma Son Haberler

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, alkol kullandığı tespit edilen sürücülerin en az 1 ay hapis cezası alması gerektiğini, devletin bu konuda otorite eksikliği yaşadığını ve artık “polis korkusu kalmadığını” ifade etti.

Kıbrıs Postası

Ülke genelinde artarak devam eden ölümlü trafik kazalarına dün akşam bir yenisi daha eklendi. Turunçlu-Ulukışla arasında meydana gelen trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti ve 1’i ağır 2 kişi yaralandı.

Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu ‘Sabah Postası’ programına telefonla bağlanan Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı ile Mağusa Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Biberoğlu, son dönemde artan kazalarla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Programa ilk bağlanan isim TKÖD Başkanı Mehmet Avcı oldu.

TKÖD BAŞKANI AVCI: “DEVLET OTORİTESİ EKSİK”

Avcı, meydana gelen kazalarla ilgili “bunlar görünmez kaza mı, yoksa gelecekleri belli miydi? Trafik ve kazalarla ilgili çalışan insanların yaşananları öngörebildiğini düşünüyorum” dedi. Masum insanların hayatlarını kaybettiğini ve üzüntü duyduklarını anlatan Avcı, “Yol güvenliği sağlanması adına gerekli ciddiyet gösterilmiyor.

İnsanlar çok süratli araç sürme cesaretini ya da alkollü araç kullanma cesaretini nereden alıyor? Bu konuda devlet otoritesi eksik” ifadelerinde bulundu.

“ALKOLLÜ TESPİT EDİLEN SÜRÜCÜLER EN AZ 1 AY HAPİS CEZASI ALMALI”

Trafikle ilgili eğitimin önemli olduğunu fakat bir de ceza sistemi olması gerektiğini anlatan Avcı, “Bizim ülke bu konuda çok kibar. Örneğin alkollü sürücü tespit edildiğinde en az 1 ay hapis cezası almalı. Bak bakalım o zaman alkollü araç kullanılır mı?” diye sorarak, “Artık ülkede polis korkusu kalmadı. Polis devriyesi artık yok.

Ana yollarda bir aracın dolaşması devriye değildir” ifadelerinde bulundu. Bir kazayla ilgili sadece sürücünün değil, altyapı sistemini ‘yapamayanın da’ sorgulanması gerektiğini belirten Avcı, “Kazaların önlenmesi için radikal kararları alabilecek siyasi bir irade yok” dedi.

MAĞUSA TAKSİCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI BİBEROĞLU: “YOLLAR ADETA HARRAN OVASI”

Avcı’nın ardından programa bağlanan Mağusa Taksiciler Birliği Başkanı Muhammet Biberoğlu ise yolların çok kötü olduğunu, bir yağmurda yolların görülmez bir duruma düştüğünü, aydınlatmanın olmadığını belirterek, yollarla ilgili “adeta Harran Ovası” benzetmesi yaptı.

“TÜM TAKSİ CAMİASI YASTA”

Trafik kazasında hayatını kaybeden Yahya Amasyalı’nın da taksici olduğunu ve Yahya’nın vefatı nedeniyle tüm taksi camiasının yasta olduğunu anlatan Biberoğlu,” Bugün Yahya’ya yarın başka vatandaşlarımızın başına gelecek. Yollarda aydınlatma yok” dedi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği