TKÖD BAŞKANI AVCI, ÖLÜMLÜ KAZALARI ÖNLEMEK İÇİN CAYDIRICI CEZALAR GEREKLİ

Yayınlanma Son Haberler

Türkiye’de Trafik Cezalarında ki değişikli yasa tasarısına ilişkin TKÖD Başkanı Dr. Mehmet Avcı KKTCHaber’e konuştu. 

TKÖD Başkanı Dr. Mehmet Avcı,Türkiye Cumhuriyetinde alkollü araç kullanarak kişilerin hayat, sağlık ve mal güvenliğini tehlikeye atan sürücülerde alkol oranının 1 promil ve üstü olması durumunda polisin suçu davasız hallinden çıkararak 2 yıl hapis istemi ile mahkemeye sevk edilmesi için yasa tasarısı hazırlandığını belirterek,halkın eğitilmesi, bilinçlendirilmesi tamamlandıktan sonra sıra kesin caydırıcı cezaya gelmektedir dedi. 

Amaç caydırmak ve kesin önlemekse caydırıcı ceza ve yaptırımlar kaçınılmazdır diyen Avcı,her sürücü alkol aldıktan sonra araç kullanmamayı bilmeli ve sürmemelidir. Aksi davranan ise insan hayatını tehlikeye atmanın hatta insan hayatını sonlandırabilecek davranışta bulunmanın cezasının caydırıcı olacağını bilerek hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. 

Ülkemizde de ölümle katkı koyarak araç kullanmaya verilen cezaların güncel caydırıcılığı tartışmaya açılmalıdır diyen Avcı, Türkiye Cumhuriyetinde trafik ve  trafik kazaları devlet tarafından ciddiyetle ele alınmakta ve her yönden güncellemeler yapılmaktadır dedi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği