TRAFİK EĞİTİM PARKI AÇILDI

Yayınlanma Basında TEP

Lefkoşa, 13 Ekim 10 (T.A.K): Trafikte bilinçli ve birbirine saygılı sürücüler yetiştirmek amacıyla İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği tarafından hayata geçirilen “Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı” bugün hizmete açıldı. 

Lefkoşa’nın Küçükkaymaklı bölgesinde kurulan parkın açılışına, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, bazı milletvekilleri, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, işadamları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan tören, sırasıyla Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, Bayındırlık Bakanı Saner ve İçişleri Bakanı Kamil’in konuşmalarının ardından yapılan açılışla tamamlandı. 

EĞİTİM PARKI 

Trafik Eğitim Parkı, trafik eğitiminde özellikle çocukların ve gençlerin yararlanacağı KKTC’nin ilk çağdaş trafik eğitim parkı özelliğini taşıyor. 
Tüm inşaat giderleri Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından karşılanan parkın işletmesi Trafik Kazalarını Önleme Derneği tarafından yapılacak, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı da parkın işletilmesinde ve çocukların parka getirilmesi konusunda sürekli katkı sağlayacak. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ise park ziyaretlerinin KKTC’deki tüm okullar tarafından yıl boyunca gerçekleşmesini koordine edecek. 
İlkokul 3. sınıftan itibaren çocuklara verilecek uygulamalı trafik eğitimlerinde yol, yaya geçidi, kaldırım kullanımı, trafik ışıkları, bisikletle ilgili kurallar, araç içinde çocuk davranışı, emniyet kemeri kullanımı gibi özel eğitimlerin yanında anne ve babalarını da uyarabilecekleri birçok kural yaşayarak öğretilecek. 
Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nın içerisinde bir çember, iki tam donanımlı trafik ışıklı kavşak, bir bas-geç trafik ışığı, araç ve yaya yolu ile bu yolların çevresinde bisiklet yolu bulunuyor. 
Parkta, trafik kültürünün geliştirilmesi, ileri sürüş teknikleri, alkollü sürüşe ve sürate karşı kurslar ve ilkyardım kursları verilmesi de ilerleyen dönemlerde planlanıyor. 
Projenin 2. Etabı olan Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Binası’nda ise, ehliyet yaşı yaklaşan gençlere, ehliyetli sürücülere, şirketlerde görev yapan sürücülere eğitim verilecek. 2011-2012 yıllarında yapılacak 2. etap çalışmasında gençler için “sürate riayet” programı olmak üzere trafikte sorumluluk bilincini artıracak eğitimler de verilecek. 

FELLAHOĞLU 

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu törende yaptığı açılış konuşmasında, Turkcell’in sosyal sorumluluk bilinci kapsamında inşa ettiği parkın, çocukların trafikte bilinçli bir şekilde hareket etmesi konusunda eğitilmesi bakımından önemli olduğuna işaret etti. 
Fellahoğlu, parkın inşasında kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, Turkcell’in KKTC’ye şimdiye kadar eğitim spor ve birçok alanda 825 milyon TL katkıda bulunduğunu ve vergi rekortmeni olduklarını, ancak yatırımdan kaçınmadıklarını kaydetti. 
“Trafik kazalarının her zaman manşet olduğunu” ifade eden Fellahoğlu, bu parkın haberinin de yarın Turkcell için değil ülke için manşet yapılmasını istedi. 
Fellahoğlu, çocuklara da seslendiği konuşmasında, burada alacakları eğitimle trafikte ailelerine uyarıcı olmalarını ve trafiği dikkatli izleyerek ailelerinin sürat yapmaması, emniyet kemersiz araç kullanmaması, cep telefonunda konuşmaması ve dikkatli araç kullanması konusunda ısrarcı olmalarını istedi. 

AVCI 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı da, bugün gurur duyulacak bir açılış yapıldığını belirterek, trafik eğitim parkının ülkede trafik eğitimi konusunda “ilk kıvılcım” olduğunu kaydederek, bu kıvılcımın da bir alev halinde topluma yayılacağına” inanç belirtti. 
Avcı, parkın yapımında devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütü ile belediyenin dayanışma örneği gösterdiğini ifade ederek, park hakkında detaylı bilgi verdi ve bu parkların çoğalacağına inanç belirtti. Avcı, parkın yanına Trafik Eğitim Konferans Salonu da yapılacağını söyledi. 
Mehmet Avcı, burada eğitim alan çocukların yarın belediyeden bisiklet yolu isteyeceklerini de belirterek, eğitim parkının ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. 

BULUTOĞLULARI 

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da, ülkede çoğu evde trafik kazasından dolayı bir acı bulunduğuna işaret ederek, bu konuda artık bir şeylerin değil çok şeylerin yapılması gerektiğini vurguladı. 
Bulutoğluları, küçük yaştan başlayan eğitimle trafikte kazalarının önüne geçilebileceğini, ancak bu eğitimin de teşvik edilmesi gerektiğini, örneğin ehliyet sınavına bu parktan alınacak bir sertifika sonrası girilebileceğini belirterek, kendilerinin trafikte üstlerine düşen görevi kademe kademe yerine getireceklerini söyledi. 
Geçmişte yollara yatırım yapılmadığını, ama kendilerinin bisiklet yolu dahil yollarda değişiklikler yapmaya çalıştıklarını ifade eden Bulutoğluları, bundan bir süre önce Fuar Alanı kavşağına üst geçit yaptıklarını, ancak eğitimsizlik ve bilinçsizlikten kimsenin merdivenleri çıkarak üst geçidi kullanmadığını, yoldan yürüyerek karşıya geçtiğini kaydetti. 

Bulutoğluları, bu yüzden eğitimin artırılması gerekliliğine işaret ederek, parkın hayırlı olmasını temenni etti. 

ÇAVUŞOĞLU 
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, trafik kazalarının bir yıkım olduğunu, ayrıca toplumsal bir sorun haline geldiğini belirterek, bu konuda sadece devletin değil, halkın da bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı. 
Çavuşoğlu, her şeyin başının eğitim olduğunu ve her zaman her alanda eğitimin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, bu çerçevede bugün açılışını yaptıkları parkın trafik kazalarını önleme, trafik kuralları ve trafik bilincinin yerleşmesi açısından önemli bir adım olduğunu kaydetti. 
Çocukların ve gençlerin burada alacağı eğitimle ailelerine de trafik kurallarına uymaları gerektiğini sürekli söyleyeceğini ve uyaracağını, böylece trafik eğitiminin ülkeye yayılacağını ifade eden Çavuşoğlu, örnek bir yatırım olarak gösterdiği parkta verilecek trafik eğitiminin, trafik kurallarına uyulmasına ve daha sağlıklı, mutlu bir yaşam sürülmesine olanak sağlayacağına inandığını söyledi. 

SANER 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, özel sektörün KKTC’ye attığı en önemli yatırımlardan biri olarak gösterdiği parkın, trafik kuralları gibi evrensel bir olguyu çocuklardan başlayarak halka yayacağına inanç belirtti. 
Saner, gençlere trafik kuralları konusunda verilecek eğitimin, büyük bir acı olan trafik kazalarının önlenmesi konusunda büyük önem taşıdığını ifade ederek, yollarda eksikliklerin bulunduğunu kabul ettiklerini, ancak yapılan istatistiklerde ölümlü kazaların yüzde 85’inin sürücü hatasından kaynaklandığını söyledi. 
Bu yüzden eğitime önem vermenin, bu kazaların önlenmesi açısından gerekli olduğunu belirten Saner, ülkede eğitim seviyesinin yüksek olduğunu, ancak trafik kazalarının önüne geçilemediğini kaydetti. 
Bakanlık olarak ülkede yolların sınıflandırılması, alt ve üst geçitler yapılması, eksikliklerin giderilmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını, projeler hazırladıklarını anlatan Saner, bu projeler çerçevesinde özellikle 13 adet üst ve alt geçit yapılması için Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin desteğiyle 2011 yılı başından itibaren çalışmalara başlanacağını söyledi. 
Saner, parkın hayata geçirilmesinde emeği olan ve katkı koyan herkese teşekkür ederek, ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. 

KAMİL 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil de, parkın çok önemli bir yatırım olduğuna işaret ederek, yatırımın diğer büyük şirketlere de örnek olmasını istedi. 
Kamil, trafik kurallarına uymanın trafik kazalarının önüne geçmede ilk şart olduğunu kaydederek, parkta verilecek eğitimle yeni nesillerin bu bilinci çocukluktan alması bakımından son derece faydalı olacağına inanç belirtti. 
Trafik kazalarının önlenmesi bakımından gerekli gördükleri eğitimin çocukluktan alınması amacı doğrultusunda oluşturdukları parkta yapılacak eğitimlerin yanı sıra geçen yıl 40 ilkokulda yapılan trafik eğitimlerinin bu yıl da devam edeceğini belirten Kamil, öğrencilerin trafiğe adım atmadan alacakları bu eğitimlerle hem sürücü oldukları zaman trafik kurallarına uyacaklarına, hem de şimdi aldıkları eğitimle ailelerine bilinçli olmaları konusunda uyarı yapacaklarına inandığını söyledi. 
Konuşmaların ardından parkın açılışı yapıldı, ayrıca öğrencilerin öğretmenler eşliğinde aldığı eğitim izlendi ve park gezildi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği