BAKAN ÇAVUŞOĞLU: "TRAFİK KÜLTÜRÜ İÇİN EĞİTİM ŞART"

Yayınlanma Basında TEP

Sosyal sorumluluğa KKTC’de bugüne kadar yapılan en anlamlı proje olarak kabul edilen Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda ilk ders zilleri bugün çaldı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği'nin (TKÖD) Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları ile koordine ederek çalıştırdığı Trafik Eğitim Parkı’nın ilk konukları Lefkoşa Atatürk İlkokulu 3. sınıf öğrencileri oldu.

Trafik Eğitim Parkı eğitmenleri İstanbul Belediyesi Trafik Eğitim Parkı eğiticileri ile kordineli olarak KKTC ve Türkiyede almış oldukları eğitimleri tamamlayarak, öğretmenleri eşliğinde okula gelen miniklere trafikle ilgili barkovizyonda eğitici bilgiler aktarıldıktan sonra Trafik Parkı’nda pratik eğitim verildi.

Park alanı içinde bisiklet ve özel motorlu araçlarla tur atarak trafik levha ve işaretlerini interaktif ortamda öğrenen minikler yeni bir şeyler öğrenmenin mutluluğu içinde okullarına döndüler.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Regülasyonlar ve Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Sait Erkmen, yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs Turkcell eğitim parkının temelini Mart 2010 attıklarını ve 6 ay gibi kısa bir sürede parkı tamamlayarak Kuzey Kıbrısa çok önemli bir eser kazandırdıklarını söyledi.

Erkmen bugün burada Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak Trafik Eğitim Parkı’nın hayata geçişinin ilk gününü görmekten son derece memnun olduklarını ve Kuzey Kıbrıs’ta sosyal sorumluluk anlamında yapılan en değerli eserin altında Kuzey Kıbrıs Turkcell imzasının taşımasının kendilerini bir o kadar heyecanlandırıp, gurur verdiğini vurguladı.

Mehmet Avcı

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, konuşmasında şunları söyledi:

"Bugün ülkemizde bir ilk gerçekleştirilerek ilkokul öğrencilerine yerinde, yaşayarak, eğlenerek bir trafik eğitimi verilmiştir.

Yeni hizmete giren Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkında tüm İlkokul çocuklarımıza eğitim verilmesi hedeflenmektedir.

Çocuklarımızın buradan alacakları eğitim ile önce kendilerini sonra ailelerini trafik kazalarından koruma yöntemlerini öğrenmiş olacaktır.

Bu eğitimlerin sonucunda 10 yıl sonra sürücü konumuna gelecek olan çocuklarımızın ileriki senelerdede seviye yükseltilerek alacakları eğitimler sonucu güvenli bir sürücü olarak yollarımızda etraftaki insanlarıda koruyarak trafiğe katılacaklardır.

Trafik Eğitim Parkının Kuzey Kıbrıs halkına armağan edilmesinden Kuzey Kıbrıs Turkcell, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na teşekkürü bir borç bilirim"

Çavuşoğlu: “Trafik kültürü için eğitim şart”

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda dün derslere başlanması nedeniyle yaptığı açıklamada ülkede en önemli sorun haline gelen trafikle etkin mücadele için eğitimle trafik kültürü oluşturulmasının şart olduğunu vurguladı.

“Daha önceden açılışını yapmış olduğumuz Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı, bugünden itibaren yapılan toplantılar neticesinde eğitime başlamıştır.

İlk olarak Atatürk İlkokulu öğrencileri ile başladığımız trafik eğitim programının, Eğitim  Bakanlığı’nın yapacağı planlama ile kapasitesinin tümünü kullanarak çocuklarımızı eğitimlerden geçirmek istiyoruz” şeklinde konuşan Çavuşoğlu, trafikte can kayıplarını önleyebilmek için eğitimin  şart olduğunu  bu şartı yerine getirebilmek için de her türlü gayreti göstereceklerini yineledi.

Bakan Çavuşoğlu, bu vesile ile toplumsal sosyal sorumluluk anlayışına  yaptığı katkılardan dolayı Kuzey Kıbrıs Turkcell’e teşekkür etti.

(LHA)

Trafik Kazalarını Önleme Derneği