TRAFİK EĞİTİM PARKI’NIN İŞLETİLMESİ TKÖD'E VERİLDİ

Yayınlanma Basında TEP

Turkcell’in katkılarıyla inşası tamamlanan ülkenin ilk Trafik Eğitim Parkı’nın işletilmesi İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı tarafından Trafik Kazaları Önleme Derneği’ne (TKÖD) devredildi.
11 Ekim 2010 Pazartesi 12:00

Açılışı 13 Ekim’de yapılacak olan parkın devriyle ilgili İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda Bakan İlkay Kamil ile TKÖD Başkanı Mehmet Avcı arasında protokol imzalandı. İmza töreninde ilgili bakanlıkların temsilcilerinin yanında Polis Genel Müdürlüğü Trafik Müdürü Barbaros Savaşçı da hazır bulundu.
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil protokole imza atmadan önce yaptığı konuşmada hükümetin trafik kazalarının asgariye indirilmesi için tüm gayreti gösterdiğini ve bu çerçevede pek çok yeniliklere imza attıklarını söyledi.
AMAÇ TÜM ÇOCUKLARIN TRAFİK EĞİTİMİNDEN GEÇİRİLMESİ
Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkı, TKÖD ile bazı bakanlıkların işbirliğiyle geçen yıl başlatılan ülkenin ilk trafik eğitim parkının 13 Ekim’de hizmete açılacağını ifade eden İlkay Kamil, Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nı TKÖD’ne devrederken amaçlarının, derneğin trafik eğitiminde önemli rol üstlenerek okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki tüm çocukların trafik eğitiminden geçirilmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
KURALLARI BİLMEYEN SÜRÜCÜLER VAR
Trafik kazalarının önlenmesinde en önemli unsurun eğitim olduğunu ve bu eğitimin aileden başladığını belirten Kamil, hedefin herkese trafik eğitimi vermek olduğunu, bugün bazı sürücülerin trafik kurallarını bilmediğini söyledi. Kamil, “Bir çemberde öncelik hakkının kimde olduğunu bilmeyen sürücüler var” şeklinde konuştu Trafik Eğitim Parkı’nın tüm yerleşim yerlerinde inşa edilmesi gerektiğini kaydeden Kamil, benzer eğitim parklarının inşasına yardımcı olmaları için işletme ve kurumlara çağrıda bulundu.
HÜKÜMET TRAFİĞE ÖNEM VERİYOR
Hükümetin trafiğe hiç önem vermediği yöndeki görüşlerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Kamil, Trafik Eğitim Parkı’ndan önce, geçen yıl satın alınılan trafik eğitim araçlarıyla 6 ayda 40 ilköğretim okulunda eğitim verildiğini, 2011 öncesi tüm ilköğretim okullarında gezici araçlarla trafik eğitiminin verilmesinin planlandığını söyledi.
Trafikte Avrupa Birliği yasalarıyla ilgili yeni yasal düzenlemelerin de hazırlanmakta olduğunu ifade eden Kamil, yasal düzenlemelerin sürüş ehliyeti verilmesi ve şoför okulları gibi alanları da kapsadığını kaydetti.
AVCI: “HAYAT KURTARACAK BİRİ OLAY”
TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, Trafik Eğitim Parkı’nın KKTC’de bir ilk olduğunu, amacın çocukların eğlenerek trafik kurallarını öğrenmesi olduğunu söyledi.
Trafik Eğitim Parkı’nın yanında Turkcell tarafından 2011’de trafik eğitimi verilmesi amacıyla konferans salonu inşa etmeyi de planladıklarını belirten Avcı, hedefin bölgede bir trafik eğitim kompleksi oluşturmak olduğunu kaydetti.
Trafik Eğitim Parkında ilk olarak ilköğretim çağındaki çocuklara eğitim verileceğini açıklayan Mehmet Avcı, daha sonra ortaöğretim, ardından da yetişkinlere trafik eğitimi verileceğini ifade etti.Trafik Eğitim Parkı’nda görev alacak eğitmenlerin eğitiminin devam ettiğini, eğiticilerin gelecek hafta İstanbul Belediyesi’nin Trafik Eğitim Parkı’nda eğitime katılacağını belirten Avcı, Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda eğitimlere Kasım ayı başında başlanılacağını bildirdi.Avcı, “Bu, ülkenin bir eksiğiydi ve bunu en iyi şekilde topluma yansıyacak ve hayat kurtaracak bir olay olarak görüyorum” dedi. 
KKTC’deki trafik eğitiminin dağınık olduğunu ve bir sistemi olmadığını belirten Avcı, trafik eğitiminin bir şemsiye altında toparlanması ve bir program çerçevesinde verilmesi gerektiğini kaydetti. Avcı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Trafik Eğitim Parkı Yönetim Kurulu’nda en üst düzeyde temsil edildiğini de belirtti.
Haber Kaynağı: TAK

Trafik Kazalarını Önleme Derneği