TRAFİK EĞİTİM PARKI HAYAT KURTARACAK

Yayınlanma Basında TEP

Kıbrıs Türk halkına büyük kayıplar ve acılar yaşatan trafik kazalarına karşı bugüne dek atılan en önemli adımlardan biri olan KKTC’nin ilk çağdaş trafik eğitim parkı. Park, çocuklara uygulamalı eğitim olanağı sunuyor.
17 Kasım 2010 Çarşamba 09:22

Lefkoşa Küçük Kaymaklı’daki Barış Manço Parkı yanında 13 Ekim’de hizmete açılan ve bir aylık süreyi geride bırakan “Kuzey Kıbrıs TURKCELL Trafik Eğitim Parkı”nda her gün ülkenin değişik yerleşim birimlerindeki ilkokullardan gelen onlarca çocuğa hem teorik, hem de uygulamalı trafik eğitimi veriliyor. 

3 GENÇ EĞİTMEN ÖNDERLİĞİNDE 

Nesil Garanti, Meryem Haskasap ve Vedia Gürkan adlı gençlerden oluşan Trafik Eğitim Parkı eğitmenleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı eğitmenlerinin Kıbrıs’ta ve İstanbul’da verdiği eğitimlere katılarak, çocuklara trafik eğitimi verebilecek niteliği kazandı. Öğretmenleri eşliğinde parka gelen çocuklar, önce eğitim salonunda sinevizyon eşliğinde teorik bilgileri alıyor; ardından uygulama alanına geçiyor. 

Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde yapılan program uyarınca tüm ilkokullardan öğrenciler parka gelerek eğitim alacak. 

AVCI:“BU APARK BİR REFORMDUR” 

Parkın işletmesini üstelenen Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, derneğin uzun yıllar hedefleri arasında yer alan trafik eğitim parkı projesinin hayata geçmesinin, bir reform olduğunu söyledi. 
Avcı, Kuzey Kıbrıs Türkcell’in tüm maliyeti karşıladığı parkta, derneğin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı işbirliğiyle yaptıkları program çerçevesinde eğitimlerin başladığını belirterek, trafik eğitimine katkının ülkedeki kazaların önlenmesine bir katkı olduğunu vurguladı. 
Mehmet Avcı, bu tür hizmetlerin gelişerek devam etmesi için uğraş vermeye devam edeceklerini, parktaki eğitmenlerin eğitiminin de süreceğini kaydetti. 

EĞİTİM PARKI’NDA NELER VAR? 

İlkokul 3. sınıftan itibaren çocuklara verilen uygulamalı trafik eğitimlerinde yol, yaya geçidi, kaldırım kullanımı, trafik ışıkları, bisikletle ilgili kurallar, araç içinde çocuk davranışı, emniyet kemeri kullanımı gibi özel eğitimlerin yanında anne ve babalarını da uyarabilecekleri birçok kural yaşayarak öğretiliyor. 
Kuzey Kıbrıs Türkcell Trafik Eğitim Parkı’nda bir çember, iki tam donanımlı trafik ışıklı kavşak, bir bas-geç trafik ışığı, araç ve yaya yolu ile bu yolların çevresinde bisiklet yolu bulunuyor. 
Parkta, trafik kültürünün geliştirilmesi, ileri sürüş teknikleri, alkollü sürüş ve sürate karşı kurslar ile ilkyardım kursları verilmesi de ilerleyen dönemlerde planlanıyor. 

EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLER NE DEDİ? 

Trafik Eğitim Parkı’ndaki eğitimleri sırasında TAK muhabirinin görüş ve değerlendirmelerini sorduğu Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu 5. sınıf öğrencileri, ilk kez geldikleri parkla ilgili olumlu görüşler ifade etti ve burada öğrendiklerinin yararını vurguladı. 
“Parka ilk kez geldim, burayı çok yararlı buldum. Öğrendiklerimi arkadaşlarımla, ailemle de paylaşacağım” diyen Mert Altay, trafikteki gözlemlerini anlatırken ise, bazı sürücülerin emniyet kemeri takmadığını ve kurallara uymadığını, örneğin alkollü araç kullandığını belirtti. Altay, parkta öğrendiği kuralları uygulayacağını söyledi. 
Yonca Karadeniz de, Kuzey Kıbrıs Türkcell Trafik Eğitim Parkı’ndaki eğitmen ablalarının anlattıklarını uygulayacağını vurguladı. Karadeniz, bisiklet sürerken yaya geçidinden geçmesi gerektiğinde, bisikletinden inerek yürümesi gerektiğini parkta öğrendi. Küçük Yonca’nın öğrendikleri arasında, kaldırımda yürüme kuralları da bulunuyor. 
Trafik eğitim parkını çok beğendiğini söyleyen Leman Nur, levhaların anlamını ve nerede nasıl yürümesi gerektiğini öğrendi. Nur, “Eve gidince bunları anne-babama söyleyeceğim, sokakta da uygulayacağım” dedi. 

HAMDİ ÖZ BABASINI UYARIYOR 

İlk kez geldiği parkta bazı yeni trafik kurallarını öğrenen Hamdi Öz, bazen emniyet kemeri takmayı unutan babasını uyararak, güvenli seyahat etmelerini sağlıyor. 

Sedef Bacavuz da, bisiklet kullanma ve yolda yürüme kurallarını Trafik Eğitim Parkı’ndaki eğitimde bir kez daha, uygulamalarla öğrendiğini belirterek, bundan sonra çevresinde trafik kurallarına uymayan birini gördüğünde, onları uyararak, doğru davranışın ne olduğunu söyleyeceğini ifade etti.
Fikret Mert Söğüt ise görüşlerini, “Çok güzel bir park olmuş. Burada yaya geçidini, bisiklet yolunu, kaldırım ya da trafik ışığı yoksa yolun solundan gitmemiz gerektiğini öğrendik. Kırmızı tabelalar araçlar, mavi tabelalar yayalar içindir. Üst geçitler varsa onları kullanmalıyız. Anayolda kaldırımda sol taraftan yürümeliyiz. Öğrendiklerimi arkadaşlarım ve aileme de anlatacağım” diyerek paylaştı. 

SOYLUKAL: AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR 

Öğrencilere parkta eşlik eden öğretmenleri, Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu’nda görevli Gönül Soylukal, önce teorik bilgiler alan öğrencilerin sonra öğrendiklerini uygulamak için alana çıktığını, bisikletlere ve arabalara binerek pratik yaptığını anlattı. 
Soylukal, “Çok güzel bir etkinlik. Ağaç yaşken eğilir. Çocukların küçük yaşta trafik kurallarını öğrenip uygulaması çok yararlı. Burada, ileride araç kullandıklarında veya şimdi bisiklet sürerken ve yaya olarak neler yapmaları gerektiğini öğrendiler” dedi. 
Çocukların parkta bisiklet yolunu öğrendiğini ancak ülkede bisiklet yollarının çok az olduğuna işaret eden Gönül Soylukal, “Çocuklar bisiklet yolu bulamıyorsa, yine kaldırımda, sokak ortasında sürecek. Yani burada öğrendiklerini uygulayabilecekleri altyapının da çocuklara sağlanması gerekir. İnşallah bu çocukların aldığı eğitimle kazalar azalacaktır. İlerisi için güzel bir adım. Trafikte her yıl onlarca insanımızı kaybediyoruz. Bunun çok faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu. 
Haber Kaynağı: TAK

Trafik Kazalarını Önleme Derneği