TEP Tarihçesi

Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı, Trafik Kazalarını Önleme Derneği arazisi üzerine Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından inşa edilmiş olup, Kasım 2010 da eğitimler başlamıştır.
Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Eğitim Bakanlığı ile öğrencilerin eğitimleri ile ilgili, İçişleri Bakanlığı ile de parkın işletilmesi ve fonksiyonel destekle ilgili protokoller imzalamıştır.
Parkın Yönetim Kurulunda İçişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ile Trafik Kazalarını Önleme Derneği üst düzey temsilcileri tarafından oluşturulmuştur.
Halen Parkta üçü eğitmen olarak dört personel çalışmaktadır.
Halen parkta ilkokul öğrencilerine pratik ve teorik trafik dersleri verilmektedir. İlk olarak 2010 - 2011 eğitim yılı sonuna kadar KKTC’deki tüm ilkokul 3-4-5. sınıf öğrencilerinin parktaki eğitimlere gelmesi hedeflenmiştir.
Bu amaçla eğitim tarihi planlanan her okul parka davet edilmektedir.
Her ders gününde eğitim parkında 3 trafik eğitmeni tarafından üç farklı okuldan gelen ilkokul öğrencilerine eğitim verilmektedir.
Trafik eğitimleri önce sınıfta 45dk teorik, sonra da eğitim parkında 45dk pratik olarak iki aşamada uygulayarak, yaşayarak, hem de eğlenerek gerçekleşiyor. Eğitimlerin içeriği ise arabada çocukların uyması gereken kurallar, yayalar için temel kurallar ve bisiklet sürerken dikkat edilmesi gereken kurallar şeklinde sıralanmaktadır.
İlk dört aylık sürede 5000 civarında ilkokul öğrencisine eğitim verilmiştir.
Yakın gelecekte, yine Turkcell tarafından inşa edilecek konferans salonumuz devreye girmesi ile gençlere, sürücülere, ailelere yönelik eğitimler verilecektir

Trafik Kazalarını Önleme Derneği