POLİS TARAFINDAN EMNİYET KEMERİ VE BEBEK KOLTUĞU YASASINDAKİ CEZALARI YAZMAMA SÜRESİ 18 MARTTA SONA ERMESİ BEKLENİYOR.

Yayınlanma Basın Duyuruları

   Kazalarda araçlardaki bebekleri, arka koltukta oturanları ve otobüslerde önü boş koltuklarda oturanları korumayı hedefleyen yasa 18 Aralık 2012 den beri ülkemizde uygulanmayı bekliyor.

   Dokuz ay Cumhuriyet Meclisinde bekletilen ve 18 Haziran 2012 de yasalaşan Emniyet Kemeri Yasasında, kamuoyu bilgilendirilmesi ve hazırlanması amacıyla altı ay süre verilerek 18 Aralık 2012 de yürürlüğe girmişti. 

   Ancak Polis Müdürlüğü 3 ay süre ile ceza yazılmayacağını, uyarılarda bulunacağını açıklamıştı. Bu süre de 18 Mart 2013 Cuma gün doluyor.

   İnsan hayatı ön planda tutulması esas olması unutulmadan sürücülerin cezadan da mağdur olmamaları için bebeklerini bebek koltuklarına bağlamalarını, arka koltuktaki yolculara da emniyet kemerlerini taktırmaları gerekmektedir.

   Otobüslerde de önü boş olan koltuklarda da emniyet kemeri olması ve yolcuların takması da yasa gereği olmak yanında hayat kurtarıcıdır.    

   Emniyet kemeri ve bebek koltuğu yasasındaki maddeler insan hayatını kazalarda korumak amacı hedeflemektedir. Savrulmadan dolayı meydana gelen ölümler ancak emniyet kemeri ve bebek koltuğuna bağlı olmakla önlenebilinir.

 

MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği