HAMİTKÖY – HASPOLAT ARASINDAKİ ÇİFT ŞERİTLİ YOLDA YOL GÜVENLİĞİ ARTIRMA ÇALIŞMALARI ALTYAPI DÜZENLEMELRİ İLE DE ARTIRILMALI

Yayınlanma Basın Duyuruları

Hamitköy- Haspolat arasındaki çift gidişli yola yeni konan point to point hız tespit kameraları ile yol boyunca hız kontrolü hedeflenerek doğru bir uygulamaya geçildiği düşüncesindeyiz. Bu uygulama ile yolun sadece 20 metrelik mesafesinde değil tüm yolda sürat limiti kontrol altına alınmış olacaktır.

Ancak bu yolun ölümlü kazalara altyapı olarak da davetiye çıkardığı, sadece kamera konarak tehlikenin nisbeten iyileşmesine rağmen ortadan kalkmadığı bir gerçektir.

 

Hamitköy- Haspolat arasındaki çift gidişli banketleri yeni yollarımızın aksine asfalt değil, topraktır. Gidiş ve geliş yollarının seviyesinde kot farkı vardır. Yol kenarlarının yüksek olması ve ortada bariyer olmaması nedeni ile ölümlü kazalar olmuştur.

 Orta refujun bariyersiz olması, karşı şeride geçmelere neden olmakta,  hem de kot seviyeli olması ölümlere davetiye çıkarmaktadır. Orta refujde bariyer olmaması nedeni ile ortada dikilen elektrik direklerine çarpan araçtaki ölüm hatırlarımızdadır.

2011 yılında bu yola döşenmeye başlanan bariyerler ani bir kararla durdurulmuştu.

Hamitköy- Haspolat arasındaki çift gidişli yol, çökük bir yoldur ve acil olarak asfaltla kaplamalıdır, yol kenarlarındaki banketler asfalt hale getirilmelidir, yüksek kenarlara bariyer konmalıdır, gece kulübünden anayola dik çıkış verilmemelidir,  gidiş geliş yollar arasındaki kot seviyesi nedeni ile orta refuj acilen bariyerlenmelidir.

Hıza bağlı ölümlü kazaları önlemeyi hedefleyen kameralar, altyapının da güvenliği artırılarak desteklenmelidir.

Beş ay önce alınan sekiz adet anayol devriye aracının hala daha depolarda bekletilmesi ve yol güvenliğini artırmada kullanılmaması da sorgulanmalıdır.

 

Mevcut yollarımızın altyapısı ve güvenlik standartları sorgulanarak Trafik Eylem Planı devreye sokulmalıdır.

 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği