LEFKOŞA - GİRNE ANAYOLU

Yayınlanma Basın Duyuruları

Karayolları Dairesi Müdürlüğü

Polis Genel Müdürlüğü,

Lefkoşa Kaymakamlığı

Girne Kaymakamlığı

Dikmen Belediye Başkanlığı

Lefkoşa - Girne anayolu, Gönyeli Çemberi- Boğazköy Kavşağı arasında kalan anayol kısmında, anayola giriş-çıkışlar “yol koruma şeridi ile” yasaklanmış olmasına rağmen, yol güvenliğini tehdit edecek, insan hayatını tehlikeye atacak ve kaçınılmaz trafik kazalarına sebebiyet verecek bir şekilde anayola yasadışı olarak girişler ve çıkışlar oluşturulmuştur.

Gönyeli Çemberi - Boğazköy arası 8. km de anayoldan Dikmen Belediye sınırlarına giriş yapılabilinmesi için toprak dolgu ile yol açılmış, yağmur suyu geçmesi için bir dar boru dolgu altına yerleştirilmiş, kaçak yapılan yolun Dikmen Belediye sınırları olan kısmına demir kapan yapılmış, iki adet de girilmez levhası dikilmiştir. Levhalar halen yerde atıl durmaktadır.

Boğazköy Kavşağı - Gönyeli Çemberi arasında yolun solunda olan binalardan ana yola giriş çıkış yapılmaması amacı ile konan bariyerlerin uç kısımlarından araçlar anayola giriş- çıkış yapabilmektedirler.

Boğazköy Kavşağı - Gönyeli Çemberi arasında yolun solunda oluşturulan şantiye alanından anayola kural dışı ve güvenli olmayan giriş – çıkış düzeni oluşturulmuştur.

Bu anayolda araç devrilmeleri, duran araca çarpmalarla meydana gelen ölümlerin yanında karşıdan karşıya geçerken iki de yaya ölümü vardır.

KKTC’de yol yapma yetkisi Karayolları, Kaymakamlık ve Belediyelerde olduğu nedeniyle yasalara aykırı, tali yol yapımı, demir kapan konması, tabela dikilmesi, yol güvenliğini tehdit edecek şekilde, insan hayatını tehlikeye atarak Yetkili  Makamların bu tehlikeli düzenlemeleri  yapması düşünülemez.

Keza Yetkili Makamlar bunu yapmamışsa, yetkili olmayanların yaptığı yasadışı uygulamaların yapılmasını engellememesi/  göz yumması /görmemezlikten gelmesi, bilerek ve isteyerek yol güvenliğinin ve insan hayatının tehlikeye atılmasına kasten katkı konduğu olarak algılanmalı ve görevlerinde “ağır ihmalde bulunulduğu ve/veya kusurlu bir şekilde davranıldığı” görüşü oluştuğunu tarafınıza arz ederiz.

Her yerde ve konuda olduğu gibi bu anayolu kullanan tüm insanlarımız için de tehlike oluşmasını önlemek vatandaşlık görevimizdir.

Kurumunuzun bu konudaki bilgilerinizi tarafımıza 30 gün içerisinde bildirilmeniz halinde atacağımız yasal adımlara ışık tutacaktır.

 

Saygılarımla,

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

 

Dağıtım:

Başbakanlık

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı

Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu Başkanlığı

Başsavcılık Dairesi

Şehir Planlama Dairesi

 

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği