2013 YILINDAKİ SİYASİ İSTİKRARSIZLIK TRAFİK KAZALARINDAN ÖLÜMLERİ SON SEKİZ YILIN EN YÜKSEK RAKAMI OLAN 49 A YÜKSELTTİ.

Yayınlanma Basın Duyuruları

2013 Yılı trafik kazası ölümlerinde son sekiz yılın en yüksek rakamı olan 49 kişi hayatını kaybetti.

Ölü sayısı 76 olan ve toplu ölümlerle hatırlarda kalan 2004 yılından sonra alınan önlemlerle yıllık ölüm sayısı 40 lara düşürülmüştü.

2005  den itibaren 2012 yılına kadar yollarımızdaki iyileştirmeler, çift yollar, bariyerler, hız tespit kameraları, kavşak düzenlemeleri, kaçak ve fazla tali yolların kapatılması, yolların aydınlatılması, polisin etkin denetimi, kampanyalarla halkımızın bilgilendirilmesinin sonuçları yavaş yavaş etkili olarak ölü sayısı giderel azalarak 2012 yılında 24 de düşmüştü.

2013 yılında bir yıl önce 22 olan ölümlü kaza sayısı 43 e, ölü sayısı ise 24 den 49 a yükseldi.

Devlette trafik ve yol güvenliğinde yetkili olan makamların bu artışı izah ederek, rakamların tekrar düşmesi için neler yapılacağını kamuoyuna açıklamaları gerekmektedir.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin gözlemlerinde;

Ayda bir toplanması yasa ile zorunlu olan Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu 2013 yılında Geçici Hükümet döneminde yasaların tek bakanlıkta toplanma gündemi ile iki defa, diğer hükümetler döneminde de sadece iki defa toplanmıştır.

2013  yılında yaşanan siyasi istikrarsızlık, hükümet değişiklikleri, siyasi çalkantılar, seçimler ve seçim sonrası düzenlemelerin gecikmesi, seçimler dolayısı ile oy kaybetmeme uğruna paydaşları rahatsız etmemek için kazaları önleyici tedbirlerden kaçınılması, trafik sisteminin bir bakanlığa bağlanma sürecinde görevi devredecek bakanlıkların etkin olmak istememesi trafikte bir otorite boşluğu yaratmış olup bu da ölümlü kazalarla topluma yansımıştır.

Polis denetimleri ve yoldaki otoritesinin son yıllarda git gide aşağıya çekilmesi de ölümlü kazalara katkı koymuştur.

Anayol devriye araçları alındığı halde anayol devriye sistemi kurulmadı, sistematik baskın denetimler yapılmadı, emniyet kemeri kullanımı, çocuk koltuğu sistemi, motosiklette kask uygulamalarında polis denetimleri etkin olarak yapılmamıştır. 2013 yılında trafik kazalarında hayatını kaybeden bebek ve çocuklar bağlı olmadıkları için hayatlarını kaybettiler.

Son yılllarda 112 ambulans hizmet standartlarının aşağıya çekilmeye başlandığı da dikkate değerdir.

 

2014 yılında trafikle ilgili tüm yasaların ve yürütmenin Ulaştırma Bakanlığı’nda toplanması yıllardır beklenen doğru bir adımdır.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının en kısa zamanda doğru ve etkin kadrolarını toparlayarak kısa ve orta vadeli çalışmalara hemen başlamalıdır.

2006 yılından beri Avrupa Birliği – Kuzey Kıbrıs Yol Güvenliği Komitesi Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olup çekirdek kadrosu mevcuttur. Ancak siyasi iradenin doğru yönlendirilmesi ve yönetmesi durumunda olumlu adımların atılabilineceği gerçeği vardır.

Devletin ve Hükümetlerin ülkedeki yol güvenliği sağlamak asli görevi olup, yollardaki can ve mal güvenliğinden ödün verme hakkı olamaz.

 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği