DEVLET, KAÇAK YOLLARI KAPATMA GÜCÜNÜ KENDİNDE BULAMIYORSA TRAFİKTE SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ.

Yayınlanma Basın Duyuruları

22 Kasım 2013 tarihli yazımızla, Karayolları Dairesi Müdürlüğü, Polis Genel Müdürlüğü, Lefkoşa Kaymakamlığı, Girne Kaymakamlığı ve Dikmen Belediye Başkanlığı’na basınla da paylaşılan birer mektup göndererek;

Lefkoşa - Girne anayolu, Gönyeli Çemberi- Boğazköy Kavşağı arasında kalan anayol kısmında, anayola giriş-çıkışlar “yol koruma şeridi ile” yasaklanmış olmasına rağmen, yol güvenliğini tehdit edecek, insan hayatını tehlikeye atacak ve kaçınılmaz trafik kazalarına sebebiyet verecek bir şekilde anayola yasadışı olarak girişler ve çıkışlar oluşturulduğu bildirilmişti. 

Konu yolda, birileri tarafından yasa dışı tali yol açılmasını, demir kapan konmasını, tabela dikilmesini, yol güvenliğini tehdit edecek şekilde, insan hayatını tehlikeye atacak uygulamaları, yetkililerin engellememesi/ göz yumması /görmemezlikten gelmesi, bilerek ve isteyerek yol güvenliğinin ve insan hayatının tehlikeye atılmasına kasten katkı konduğu olarak algılanmalı ve görevlerinde “ağır ihmalde bulunulduğu ve/veya kusurlu bir şekilde davranıldığı” görüşü oluştuğu taraflara iletilmişti.

Aradan 40 gün geçmesine rağmen yetkili makamalardan yazımıza bir cevap gelmemiş olup, arada kaçak tali yolların bazılarına devlet tarafından biraz toprak dökülerek kapatılmış gibi yapılmıştı. Ancak kapatılan yolların bazıları ertesi gün birileri tarafından tekrardan açılmıştır. Halen de açık tutularak insanların hayatları ne uğruna tehlikeye atıldığı merak konusu olmaya başlamıştır.

Olayın daha da üzücü yanı ise DEVLET’İN kaçak tali yolları kapatma gücünü kendinde bulamamasıdır. Bu da;

TRAFİKTE SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİDİR.

 

 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği