TÜM MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK DUYURU

Yayınlanma Basın Duyuruları

Milletvekilleri, kazalarda ölümü azaltmayı hedefleyen yasa geçmeden tatile girmemelidir.

Uygulanmaması, trafik kazalarında doğrudan ölüme sebebiyet verebilen, araçların arka koltuğunda emniyet kemeri takmama, bebekleri bebek koltuğuna bağlamama ve motosikletlerde kask giymemeyi caydırmayı hedefleyen,  can kurtarıcı olarak etken olması beklenen Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasa tasarısı Meclis’te ikinci defa bekletilmeye devam ediliyor.

İlk olarak 26 Aralık 2012 de Meclis’e sevk edilen yasa tasarısı Milletvekili seçimlerine kadar gündeme alınmayarak seçimden sonra gündemden kaldırılmıştı.

Yasa 3 Nisan 2014 de yeniden Meclis’e gönderilmiş ve hala daha Komite gündemine dahi alınmadan bekletilmektedir.

Bu yasanın yürürlüğe girmesi durumunda polis denetimleri daha etken ve caydırıcı olabilecek, çocuklarını arka koltukta bağlamayan anne babalara, kask takmadan motosiklet kullananlara caydırıcı olabilerek hayat kurtarıcı olunacaktır.

Bu yasanın Meclis’ten geçirilmediği süreler içerisinde araçlardan savrularak hayatlarını kaybeden çocuklarla kask takmadıkları için motosikletlerde ölümden kaçamayanlar hatırlarımızdadır.

Meclisin yakında yaz tatiline girecek olması nedeni ile bu yasa bir defa daha ertelenmemeli.

Tüm milletvekillerimiz kazaların ve kazalarda can kayıplarının önlenebilinmesi için üzerlerine düşen asli görev olan ilgili yasaları geçirdikten sonra tatil hakkını rahatça kullanabilmelidirler.

Aksi taktirde bu tür olümlü kazalarda katkı payları olduğu değerlendirmesi yapılabilinecektir.

 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği