TRAFİK KAZALARINI ÖNLEME DERNEĞİ 2018 YILI TRAFİK HAFTASI DUYURUSU

Yayınlanma Basın Duyuruları

Ülkemizdeki trafik kazalarının önlenmesi için ilgili ve yetkililer tarafından gerekli niyet ve kararlılığın yıllarca gösterilmediği görüşündeyiz. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde meydana gelmeye devam eden trafik kazaları ve çarpışmaları sonucunda insan hayatının tehdit ve yok edilmesi ülkemizde herkesi olumsuz etkilemektedir.

Devlet ve Hükümetlerin asli görevi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini koruyarak sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamaktır.

Ülkemizdeki trafik kazalarının önlenmesi için ilgili ve yetkililer tarafından gerekli niyet ve kararlılığın yıllarca gösterilmediği görüşündeyiz.

Kazaların ve ölümlerin önlenmesi için yapılması gerekenleri, aslında herkes bir düzeye kadar bilmektedir. Ancak uygulama konusunda özellikle belli güçlerin, paydaşların engellemeleri daha etken olabilmektedir.

Ülkemizde halen, trafik konusunda da toplumsal değil, bireysel değerlerin ön planda tutulması karşımıza bu günkü tabloyu çıkarmıştır.

 

YOL GÜVENLİĞİ İÇİN ÇALIŞILAN ANCAK UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLMEYEN  OLGULAR:

Avrupa Birliği- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetleri işbirliği ile hazırlanan Avrupa Birliği Uyum Çalışmaları çerçevesinde trafikte hayat kurtaracak ve düzen getirecek dört adet tüzük, Sürüş Eğitim İzni ve Sürüş Ehliyetleri Sağlık Tüzüğü

Ehliyet, Sınav ve Sürüş Ehliyet Müfettişleri ile ilgili Usul ve Kurallar Tüzüğü

Şoför Okulları ve Eğitmenleri ile İlgili Esas ve Kıstasları Düzenleme Tüzüğü

1974 Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğü, Mayıs 2017 de Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yürürlüğe girme süresi ise 24 ay olarak yazılmıştır.

Ancak, hazırlıkların ve düzenlenmelerin yapılması için tanınan 24 ay sürenin 12 ayı geçmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmamıştır. Sonuçta 24 ay sürenin uzatılmasının gündeme getirileceği endişesindeyiz.

Toplu Taşımacılıkla ilgili toplu taşımacılığın güvenli, ucuz ve seri olması için gerekli çalışmalar hayata geçirilmemiştir.

Yük ve Eşya Taşımacılığının, Tehlikeli Madde Taşımacılığının güvenli olması için gerekli çalışmalar yapılmamıştır.

Araç Muayenesi merkezlerinde KKTC dahilinde otobüs ve kamyonları teknik muayene edecek cihazlar bulunmamaktadır. Salon araç muayene teknik cihazları ise sadece Lefkoşa’daki merkezde bulunmaktadır. Teknik muayene olmadan araçların yolda dolaşması güvenli kabul edilemez.

2006 yılında alınan birçok insan hayatı kurtaracak, güvenli trafik ortamı yaratacak kararlar halen bekletilmektedir.

2006 yılında Yük kamyonları için kantar alınması kararı, ancak şimdi Ulaştırma Bakanlığı tarafından gündeme gelmiştir.

2006 yılında Kamyon ve Otobüsler için Takometre alımı araştırılma kararı alınmış, ancak ileriye götürülmemişti.

2006 yılında Sürücülere uyuşturucu testi yapılması kararı alınmıştı. Ancak ileri adım atılmaktan geri durulmuştu. Sayın Başbakan bunun gerçekleşeceği bilgisini kamu ile paylaşmıştır. Beklemekteyiz.

2013 yılında Anayollar Polis Devriyesi kurulması kararı alınmıştı. Halen kurulmamıştır. Yollarda polis devriye eksikliği cesur, kural tanımazlara istedikleri ortamı yaratmaktadır.

2013 Yılında 8 polis aracına mobil kamera alınması kararı alındı. Araç ve kameralar alındığı halde araçlar etkin kullanılmamaktadır. 

Ehliyet sınavlarını yazılıya çevirmeyip, sözlü olması tercihi devam etti.

Şoför Okulları Eğitimleri düzenlenmedi. Müfredat oluşturulmadı, yasal eğitim kitabı olan “KKTC Karayolları Trafik Kuralları Kitabı”  sınavda ve derslerde  güncellenmediği için kullanılmamaktadır. Yerine Devlet denetimsiz basılan kitapçıkların kullanılmasına göz yumulmaktadır.

Ehliyet verilirken araç kullanma yaş sınırları dünya standardı dışıdır.

Araç katagorilerimiz dünya standardı dışıdır.

22 yolcu koltuğu olan bir araçla sınava girip ertesi gün 50 kişilik otobüs, kamyonetle sınava girip ağır kamyon ve dolu tır sürme hakkı veriliyor.

Avrupa da profesyonel sürücüler 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçirilirken bizde 60 yaşına gelince istenmektedir.

Avrupa da Salon araç sürücüleri 10 yılda bir sağlık kontrolünden geçirilirken bizde ölene kadar istenmemektedir.

Yollarda tehlike oluşturabilen reklam tabelaları ile ilgili önlem ve düzen sağlanmamaktadır.

Kaçak tali yollar hemen kapatılmalıdır.

Virajlar üzerine araç giriş- çıkışları verilmemelidir

Yol çizgileri Hükümetler ve Belediyeler tarafından her geçen gün daha da ihmal edilmektedir.

Araç Sigorta Sistemi kazaları önlemeye yönelik çalışmamaktadır.

Araç içi çocuk ölüm ve yaralanmaları dikkat çekmektedir. Çocukların emniyet kemeri takmasına aileler ve yetkililer özen göstermemektedir.

Motosikletlerde kast kullanımı yetersizdir. Önem verilmemektedir.

Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu yasa emri ile ayda bir toplanması gerekirken toplatılmamaktadır.

 

En başta belirtildiği gibi Ülkemizdeki trafik kazalarının önlenmesi için ilgili ve yetkililer tarafından gerekli niyet ve kararlılığın gösterilmediği görüşümüzü bir defa daha vurguluyoruz.

Sadece yukarıdaki görevler tam ve zamanında yapılmış olsaydı, şu anda çok daha iyi bir durumda olacaktık.

 

Doç. Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği