TÜM MOTOSİKLETLERDE KORUYUCU MİĞFER TAKMA ZORUNLULUĞU

Yayınlanma Basın Duyuruları

1 EKİM 2011 DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK.

MİGFER ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN TÜZÜK MADDESİ VARDIR.

 

Ocak ayından beri derneğimiz tarafından uğraş verilen tüm motosikletlerde miğfer takmakla ilgili tüzük değişikliği sn. Maliye Bakanının bizzat devreye girmesi ile Bakanlar Kurulundan geçmiştir.

Tüm motosikletlerde koruyucu miğfer takılmasının yasal zorunluluğu 1 Ekim 2011 den itibaren olacaktır.

Ancak motosiklet sürücü ve yolcularının, yemek dağıtımı yapan lokantaların yasal boşluğun son gününü beklemesi gerekmemektedir. İnsan canını ön planda tutarak hemen miğfer takma başlanmalıdır. Özellikle yemek dağıtımı yapan lokantaların çalışanlarına hemen miğfer sağlamaları can kurtarıcı olacaktır.

Bakanlar Kurulunun yürürlüğe girme tarihini 01 Ekim 2011 olarak belirlemesi, miğfer satışlarında patlama meydana gelmemesi, karaborsanın önüne geçilmesi ve rekabet sağlanması yanında alacak olacakların da maddi zorluğa girmemesi açısından kabul görmüştür.

Tüm motosikletlilerimizin koruyucu miğfer alırken dikkat edecekleri nokta Motorlu Araçlar ve Yol Trafik Tüzüğündeki tarifidir. Yasalarımızda;

Koruyucu miğfer :

Motosiklet, motorlu üç tekerlekli, motobisiklet kullanırken veya söz konusu araçlarda yolcu olarak seyahat etmekte olan sürücü veya yolcuların can emniyetini sağlamak amacıyla, başa giyilmek suretiyle kullanılan ve yapı itibarıyla herhangi bir darbe ile kolayca kırılmayan veya eğilmeyen nitelikte imal edilmiş olan içerisinde yumuşak bez veya nesne mevcut olan, çene altına tutturulacak kayışı ve ön tarafında yüzü koruyucu plastik camı bulunan koruyucu başlığı ifade eder.

olarak tarif edilmektedir. Miğfer satanların ve alacak olanların bu şartlara uygun koruyucu miğfer almaları ilerde yasal sorunların olmasını önleyecektir.

 

 

 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği