GÖNYELİ ÇEMBERİNDE YOL GÜVENLİĞİ BOZULDU.

Yayınlanma Basın Duyuruları

Gönyeli Çemberinde otorite eksikliği devam ediyor. Derneğimizin haziran ayında basın duyurusu ile kamuoyunun bilgisine getirilen Gönyeli Çemberindeki tehlikeler, ana yola kaçak çıkış ve ana yollardan kaçak girişler el değmeden duruyor.

Okulların açılması ile Güzelyurt’tan gelen trafiğin daha da yoğunlaşacağı çemberde, çembere girmek için sabırsız sürücüler kaçak toprak yoldan çembere girerek 3. ve 4. şeritleri oluşturmaktadırlar.

Sabahleyin Gönyeli yönünden çembere 4 araç ayni anda girebilmektedir. Lefkoşa’dan gelen aracın önü kesilmekte, Girne’den gelen araçların da çembere girmesinde hayati tehlike yaşanmaktadır.

En güvenli çemberlerden biri olduğu kabul edilen Gönyeli Çemberinde ilgili ve yetkili makamların dokunmaması nedeni ile yol güvenliği tehlikeli duruma gelmiştir.

Karayolları Dairesi ve Gönyeli Belediyesini görevlerini yapmaya ve ortak çalışmaya davet ediyoruz.

Burada meydana gelecek kazalarda sadece sürücülerin sorgulanması haksızlık olacaktır.

Lefkoşa’yı Girne’ye bağlayan çemberin yanındaki otobüs durağı sefalet çeken geri kalmış ülke görünsü yansıtıyor. Durak bir ayıp abidesi olarak durmakta ve ülkemize yakışmamaktadır.

Karayolları ve ilgili belediyenin dokunmadığı durağın çevre kirliliği yarattığı gerekçesi ile Çevre Dairesi tarafından kaldırılması devreye girmelidir.

 

 

Karayolları Dairesi ve Gönyeli Belediyesi yetkilerini kullanmalıdırlar.

Neler yapılmalıdır?

Acilen, Gönyeli yönünden çembere kaçak giriş yapılan kısım kapatılmalıdır.

Durak yenilenmelidir.

Çemberdeki tıkanmaları azaltma ve önlemek için kısa vadede yan yollar açılmalı, uzun vadede de ne yapılması gerektiği planlanmalıdır.

 

 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği