"MOTOSİKLETLERDE KORUYUCU MİĞFER TAKMA 1 EKİM'DEN İTİBAREN ZORUNLU OLACAK"

Yayınlanma Basın Duyuruları

Avcı: "son Gün Beklenmemeli, İnsan Canını Ön Planda Tutarak Hemen Miğfer Takılmasına Başlanmalı".

Lefkoşa, 15 Eylül 11 (T.A.K.): Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Zeki Avcı, motorsiklet sürücülerini uyararak, motosikletlerde koruyucu miğfer takılmasının 1 Ekim'den itibaren zorunlu hale geleceğini hatırlattı.

Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, motosiklet kazalarında, özellikle beynin korunması için kullanılan koruyucu miğferlerlerin ölümü ve felçli kalmayı önleyebildiğine dikkat çekerek, son gününün beklenmemesi, insan canını ön planda tutarak hemen miğfer takılmasına başlanması gerektiğini kaydetti.

"Özellikle yemek dağıtımı yapan lokantaların çalışanlarına hemen miğfer sağlamaları can kurtarıcı olacaktır" diyen Avcı, yemek sipariş verenlerin de miğfersiz gelen motosikletliden yemeği teslim almamasının hayat kurtarıcı olacağını vurguladı.

1 Ekim'den itibaren miğfersiz sürülen motosikletler polis tarafından durdurulup para ve puan cezasına tabii tutulduktan sonra yoluna miğfersiz devam etmesine müsaade edilmemesi gerektiğini de ifade eden Avcı, anayollarda tüm motosikletlilerin kast takma zorunluluğunun ise  geçerli olduğunu, halen anayollarda kasksız motosiklet kullanmanın yasak olduğunu da belirtti.

 

(ŞEB/HA)

Trafik Kazalarını Önleme Derneği