KASK KORUYUCUDUR

Yayınlanma Basın Duyuruları

100 CC ALTINDAKİ MOTOSİKLETLERDE DE SÜRÜCÜ VE YOLCUNUN KASK TAKMA ZORUNLULUĞU 1 EKİM 2011 CUMARTESİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK. 

1 Ekim 2011 Cumartesi günü, her motosiklette sürücü ve yolcu, her yolda yasal olarak kask takmak zorunda olacak.
Bu uygulama ile motosiklet, motorlu üç tekerlekli ve motobisikletlerde sürücü ve yolcunun can emniyetini sağlamak amacı hedeflenmektedir.
Bilindiği gibi motosiklet kazalarında meydana gelen ölümlerin birinci nedeni kask takmamaktır. Bu tüm dünyada da,  bizim ülkemizde de aynidir. 
Halen 100 cc üzerindeki her motosiklette ve 50 hız limiti üstü olan yollarda giden 100 cc altındaki motosikletlerde de sürücü ve yolcunun kask takması yasal olarak 15 yılı aşkın bir süredir vardı…
15 yılı aşkın mevcut olan bu uygulamaya yeni tüzük değişikliği ile 100 cc altında olan ve şehir içlerinde giden motosikletler de dahil edildi.
15 yıldan beridir 100 cc üstünde motosiklet alanların ayni gün kask da almaları ve takmaları yasa gereğidir. 100 cc altında olan her motosiklet de eğer 50 km hız limiti üstünde olan yolda seyahat ederlerse onların da kask takma zorunluluğu 15 yıldan beri yürürlülüktedir. Kaskın nasıl olması gerektiği de 15 yıldan beri tüzükte yer almaktadır.
Yeni kask alması gerekenler sadece 100 cc altında olan ve 50 km hız limit üstü olan yollarda gitmeyen motosikletliler için geçerli olduğu gerçeği, yeni uygulamada gecikme, erteleme, karmaşa yaşanmaması gerekliliğini göstermektedir. Kamuoyuna da yeterli uyarıların yapıldığı görüşündeyiz.
Özellikle motosikletlerinde kask uygulamasına geçen yemek dağıtan şirketlerini insan hayatına verdikleri önemden dolayı kutlarız.

Yeni uygulamayla yetkililer tarafından yol güvenliğinin artırılmaya özen gösterildiği bu dönemde yol güvenliğine bir artı daha konmuş olacaktır.


1 Ekim 2011 Cumartesi gününden itibaren kask takmayan motosikletlileri 155 polis telefonuna bildirerek bir hayat kurtarabilirsiniz.
Dr. MEHMET ZEKİ AVCI
BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği