EMNİYET KEMERİ YASASI BEKLETİLİYOR...

Yayınlanma Basın Duyuruları

TRAFİK KAZALARINDA BEBEKLERİN DE CANINI KURTARMAYI AMAÇLAYAN “EMNİYET KEMERİ” YASASI MECLİSTE BEKLETİLMEYE DEVAM EDİLDİĞİ İÇİN PANKART ASILDI 


Cumhuriyet Meclisinde Ekim ayından beri bekleyen ve kaza anında hayat kurtarıcı olacak “Emniyet Kemeri Yasası” bekletilmeye devam edildiğini kamuoyuna duyurmak için Lefkoşa’da iki pankart asıldı.
“Kemer Yasası Mecliste Bekletilerek Ölümlere Davetiye Çıkarılıyor” 
“Bebekler Yolda Ölüyor, Kemer Yasası Mecliste Bekletiliyor”
yazılı pankartlar Dereboyu ve Bakanlıklar Kavşağına asılmıştır. 

Aracın arka koltuğuna oturan herkesin de emniyet kemeri takılmasını düzenleyecek yasanın en önemli kısmı bebeklerin mutlaka bebek koltuğunda ve bağlı taşınmalarını getiriyor. Kaza anında korumasız bebeklerin savrularak ölümleri önlemesi beklenen yasa maalesef mecliste bekletilmeye devam ediyor.
Tüm milletvekillerimizin halen mecliste görüşülen yasaların özellikle bebeklerin hayatlarını kurtarmayı amaçlayan yasadan daha öncelikli tutulmalarının doğru olmadığı görüşündeyiz.

Ülkemizde meydana gelen ölümlü kazaların birçoğunda ölüm, çarpmadan dolayı değil, çarpma sonrası savrulmadan alınan darbelerden meydana gelmektedir. Yasayı mecliste bekleterek, gündeme almayarak ölümlere davetiye çıkarıldığını tüm milletvekillerimize bir defa daha hatırlatırız. 

Dr. MEHMET ZEKİ AVCI
BAŞKAN

Trafik Kazalarını Önleme Derneği