HERKES HÜZÜNLENDİ

Yayınlanma Basında TKÖD

Trafik kazasında hayatını kaybeden polis memuru Ahmet Gözügüzel’in anısına “O’nun Işığı” adlı fotoğraf sergisi düzenlendi


Trafik kazasında geçen yıl temmuz ayında hayatını kaybeden polis memuru Ahmet Gözügüzel’in doğum gününde ailesi ve arkadaşları “O’nun Işığı” isimli fotoğraf sergisi düzenledi.

Polis Genel Müdürlüğü (PGM) katkılarıyla ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği işbirliğiyle düzenlenen sergi, Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde önceki akşam gerçekleştirildi.

Ahmet Gözügüzel’in fotoğraflarının da yer aldığı sergide satışı yapılan fotoğrafların geliri Trafik Kazalarını Önleme Derneği’ne bağışlanacak. Dileyenlerin sergiyi 10 Ocak tarihine kadar gezebilecekleri de bildirildi.

Sergi öncesinde konuşmaya yapan Ahmet Gözügüzel’in kardeşi Duran Gözügüzel’in zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadığı gözlemlenirken, Ahmet’i çok özlediklerini ve onun ışığında hayatlarını güç de olsa devam ettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yaşadıkları acıyı başka ailelerin yaşamaması dileğinde bulunan Duran Gözügüzel, trafikte, saygılı ve sabırlı olunması çağrısında bulundu. Gözügüzel, sürat yaparak hiçbir şeyin ispatlanamayacağının altını çizdi.

Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler, teşkilatlarının Ahmet Gözügüzel gibi değerli bir ferdini trafik kazasında kaybettiğini anımsattı.

Ahmet Gözügüzel’in yaşayabilmesi için ellerinden gelen tüm imkânları seferber ettiklerini belirten Pervin Gürler, üzüntülerini ortaya koydu ve ailesine başsağlığı diledi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ise yaptığı konuşmada, ülkede trafik kazalarından ölümlerin bir kader olmaktan çıkması gerektiğini altını çizdi.

Mehmet Avcı, yolların bugüne kadar birçok can aldığını belirtirken, zaman zaman Ahmet Gözügüzel gibi kurallara uyanların da canlarından olduğunu dile getirdi.

Avcı, trafik kazasından ölümlerin durdurulması için bireyleri ve kurumları üzerlerine düşen görevi yapmaya çağırdı.

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Başkanı Hüseyin Sevay da 2013 yılında trafik kazalarında 48 kişinin can verdiğini belirterek, bunun trafik kazalarını önleyecek kuralların tam olarak yerleşmediğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

“Trafik Bilimi”nin ülkeye gelmesi gerektiğine dikkat çeken Hüseyin Sevay, trafikte herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.

KKTC’de trafik tablosunun vahim ötesi olduğundan, Güney Kıbrıs’tan 2, Malta’dan 3 kat daha kötü durumda bulunduğundan yakınan Sevay, trafik kazalarının önlenmesi için yönetim anlayışının gelişmesi ve değişmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği