"MOTOSİKLET SÜRÜŞ KURSU" İÇİN PROTOKOL

Yayınlanma Basında TKÖD

 

Domino’s Pizza, NCM Honda ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği "MOTOSİKLET SÜRÜŞ KURSU" Protokolü imzaladı

Domino’s Pizza, NCM Honda ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği "MOTOSİKLET SÜRÜŞ KURSU" Protokolü imzaladı

Domino’s Pizza Paket Servis motosiklet sürücüleri artık NCM Honda'dan "Güvenli Sürüş Eğitimi" Kursu alacak. 

Artan trafik kazalarına  kayıtsız kalamayan Domino’s Pizza’dan duyarlı ve öncü bir hamle geldi. KKTC Honda motosiklet bayii NCM Honda'nın TKÖD ve ZET Karting işbirliğinde gerçekleştirdiği "Güvenli Motosiklet Sürüş Eğitimi" kursunun, yıl sonuna kadar tüm Domino’s motosiklet kullanıcılarına verilmesi için imzalar atıldı.

40 yılda 7 milyondan fazla kişiye eğitim veren Honda'nın, 30 farklı ülkede ve 40 okulda uyguladığı, uluslararası kursu, Honda’dan “Eğitmen” sertifikalı, KKTC’nin ilk  motosiklet sürüş eğitmeni, Özün Etkin ve Gürhan Karaoğlan, trafiğe kapalı uluslararası standartlara sahip ZET karting pistinde verecek.

Tarafların konu ile ilgili görüşleri :

Domino’s Direktörü Eda Akdeniz : " KKTC için gerekli olan ve büyük bir boşluğu dolduracak olan bu girişime katkı koymak ve kanayan yaramız olan trafik kazalarını bir nebze olsun önleyebilmek için attığımız bu adımdan başta motosiklet kullanıcılarımız olmak üzere tüm halkımızın yarar göreceğine inanmaktayım."

NCM Honda direktörü Motosiklet Eğitmeni Özün Etkin : "Doğru sürüş teknik ve becerilerine sahip olmadan trafiğe çıkmak hem kendinizin hem de trafikekilerin hayatını tehlikeye atmak anlamına gelir. Domino’s Pizza gibi öncü firmaların, devlet zorunluluğunu beklemeden inisiyatif kullanıp personellerine gerekli eğitmi aldırmaları örnek bir davranıştır."

TKÖD başkanı Dr. Mehmet Z. Avcı :"  Temel motosiklet eğitiminden yoksun gençlere,

10- 15 sözlü soru cevap karşılığında devlet eliyle engüçlü motosikleti sürmek için ehliyet verilmesi adeta ölüme davetiye çıkartılması anlamına gelir. 

Mart 2014 yürürlüğe girecek tüzük ile tüm motosiklet ehliyeti alacakların eğitim alma zorunluluğu gelecek olması yılların yanlışını düzeltmesi olarak kabul görmektedir.Bu süreyi beklemeden, motosiklet kullanıcılarına temel motosiklet eğitimini aldırma kararı veren Kaner Group’a trafikteki olumsuzluklara hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederken, bu adımları ile hem çalışanlarının hem de yollardaki insanlarımızın can güvenliklerine verdiği değeri göstermektedir. 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği