AVCI, YOL GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN UNSURLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Yayınlanma Basında TKÖD

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, yol güvenliğini tehdit eden unsurlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.
Avcı, Lefkoşa - Girne anayolu ile Gönyeli Çemberi- Boğazköy Kavşağı arasında kalan anayola, giriş-çıkışlar yol koruma şeridi ile yasaklanmasına rağmen, yol güvenliğini tehdit edecek şekilde giriş çıkışlar yapıldığını ifade etti.
Gönyeli Çemberi - Boğazköy arasındaki anayoldan Dikmen Belediye sınırlarına giriş yapılabilmesi için toprak dolgu ile yol açıldığını belirten Avcı, bu yol için hazırlanan girilmez levhalarının “yerde atıl durduğunu” söyledi.
Boğazköy Kavşağı - Gönyeli Çemberi arasında, yolun solunda olan binalardan ve aynı bölgede yolun solunda oluşturulan şantiye alanından anayola “kural dışı ve güvenli olmayan giriş – çıkış düzeni oluşturulduğunu” belirten Avcı, bu anayolda araçların devrildiğini, duran araca çarpmalar sonucu ölümler yaşandığını ve karşıdan karşıya geçen iki yayanın öldüğünü kaydetti.
KKTC’de yol yapma yetkisinin Karayolları, Kaymakamlık ve Belediyelerde olduğunu söyleyen Avcı, yetkili makamların insan hayatını tehlikeye atacak düzenlemeler yaptığını; yetkili makamlar bunu yapmamışsa, yetkili olmayanların yaptığı yasadışı uygulamaların yapılmasını engellemediğini ve göz yumduğunu öne sürdü.
Bunun “Bilerek ve isteyerek yol güvenliğinin ve insan hayatının tehlikeye atılmasına kasten katkı konması” şeklinde algılanması gerektiğini savunan Avcı, yetkililerin “ağır ihmalde bulunduğunu ve/veya kusurlu bir şekilde davrandığını” iddia etti.
Açıklamaya göre söz konusu açıklamalar ilgili makamlara da iletildi ve konuyla ilgili kendilerine 30 gün içinde bilgi verilmesi talep edildi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği