MECLİS BAŞKANI SİBER, TKÖD YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

Yayınlanma Basında TKÖD

Trafik Kazalarını Önleme Derneği(TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, trafik kazalarında ölenlerin toplam sayısının 2012’de 24 iken, bunun 2013’te 42’ye ulaştığını açıkladı.

SİBER: “HERHANGİ BİR UYGULAMADA GEÇ KALINIYOR VEYA YANLIŞ BİR TAVIR ALINMASINDAN DOLAYI BİR CAN KAYBEDİLİYORSA BU ÇOK ÖNEMLİDİR VE SORGULANMALIDIR”

AVCI: “GEÇEN YIL 24 ÖLÜ VERMİŞKEN, BUGÜNKÜ ÖLÜM DE DAHİL (BU YIL) 42’YE FIRLAMA OLDU”


Trafik Kazalarını Önleme Derneği(TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, trafik kazalarında ölenlerin toplam sayısının 2012’de 24 iken, bunun 2013’te 42’ye ulaştığını açıkladı.

Avcı, bugün, Meclis Başkanı Sibel Siber tarafından kabul edildi.
Mehmet Avcı kabulde yaptığı konuşmada, trafik kazalarında “geçen yıl 24 ölü vermişken bugünkü ölüm de dahil (bu yıl) 42’ye fırladı bir yıl içerisinde. Trafikten sorumlu kimdir diye sorarsak, hangi makam bize bunu anlatacak diye sorarsak, bilmiyoruz” dedi.

Bunun değerlendirmesini yaparak kamuya sunacaklarını kaydeden Avcı, “42 yüksek bir rakam bu bir seferberlik ister. Toplumsal bilinç ister. Devletin doğru kararları erken çıkarması gerekir” dedi.

Trafikteki sorunların çözümlenememesindeki esas sorunun yetki karmaşası olduğunu savunan Avcı,  “Trafikteki bir sorunu çözmek için 3 veya 4 bakanla ayrı ayrı görüşmek ve tüm bakanların da ikna edilmesi gereken dönemler yaşadık.  Bir bakanlığın karşı olması hailinde sorun devam eder” dedi.

Avcı trafikle ilgili tüm dairelerin bir bakanlık altında toplanması yönündeki Bakanlar Kurulu kararının en erken zamanda yasallaşmasını beklediklerini söyledi.

2009’da hayata geçen sigortacılık yasasına da atıfta bulunan Avcı, söz konusu yasanın tüzüklerinin henüz çıkarılmamasını eleştirdi.

Trafik Eğitim parkında bu güne kadar yaklaşık 25 bin öğrenciye eğitim verildiğine işaret eden Avcı, ehliyeti elinden alınan sürücülere, tekrardan ehliyet alabilmesi için yeniden bir eğitimden geçme zorunluluğu getirilmesi gerektiğini de savundu.


SİBER
Meclis Başkanı Sibel Siber ise trafik kazalarının önlenebilmesi için atılması gereken her adımın zamanında atılmasının önemini vurguladı.


Siber, “Herhangi bir uygulamada geç kalınıyor veya yanlış bir tavır alınmasından dolayı bir can kaybediliyorsa bu çok önemlidir ve sorgulanmalıdır” dedi.


Trafikle ilgili tüm birimlerin tek bakanlık altında toplanması ile ilgili tasarının meclis komitesinde görüşülmekte olduğunu ifade eden Siber, tasarının en erken zamanda yasallaşması gerektiğini vurguladı.


Trafik kazalarında can kaybı rakamlarının çok “düşündürücü” olduğunu ifade eden Siber,”Demek ki bir yerlerde bir şeyler var. Bunun her yönü ile araştırılması gerekiyor. Bir yerde sıklıkla kaza oluyorsa o yerle ilgili önlem alınması gerekiyor. Bazen görüyoruz ki aynı yerde tekrarlanan kazalar var” dedi.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği