“ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDAN BAKANLIKLAR SORUMLUDUR”

Yayınlanma Basında TKÖD

MEHMET AVCI YENİ HÜKUMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

KIBRIS TİME-ÖZEL

Polis Basın Subaylığı bir haftalık trafik raporunu açıkladı. Rapora göre bir haftada 3 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, tüm ülkede neredeyse “Kara Cuma” olarak adlandırılan geçtiğimiz gün yaşanan ölümlü trafik kazalarının neden bir türlü durdurulamadığını Kıbrıs Time Haber Müdürü Çiğdem Aydın’la konuştu.
Avcı, “Ülkedeki trafik kazalarının ümit edilen seviyeye düşürülememesinin en büyük nedeni devlettir” dedi.

Avcı, trafiğin çok dişli bir çark olduğunu ve bu çarklardan birinin eksik veya yanlış işlemesi sonucu bu tür ölümlü kazaların sonunun getirilemeyeceğini ifade etti. Trafikteki sorumluluğun çok bacaklı olduğunu belirten Avcı, bunların; eğitim, alt yapı, denetim ve acil kurtarma olduğunu kaydetti.

“ÖLÜMLÜ KAZALARDAN MALİYE BAKANLIĞI SORUMLUDUR”
Sürücü eğitimi ve güvenli sürüş kalitesinin tartışmaya açılması gerektiğini dile getiren Avcı, ülkemizde sürücü yetiştirmekle ilgili “Şoför Okulları”’nın bir standardı olmadığını ve bunun bir standarda bağlanması gerektiğini belirtti.
Avcı, Şoför Okulları’nın bir müfredatı olmadığını belirterek, müfredatlarının olması gerektiğini savundu. Resmi trafik kitabının da kullanılmadığını ifade eden Avcı, “Şoför Okulları’nın ölümlü trafik kazalarında birebir sorumlulukları var” dedi. Mehmet Avcı, ölümlü trafik kazalarının azamiye düşürülmemesinden dolayı Maliye Bakanlığı’nı da birebir sorumlu tuttu.
Ehliyet sınavlarının çağdışı kalmış bir yöntemle yapıldığını dile getiren Avcı, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin çok gerisinde kalındığını belirterek, sözlü sınavla ehliyet verme işleminin artık tarih olması gerektiğini söyledi. Eğitmen ve ehliyet müfettişliğinin de bugün tartışmaya açılması gerektiğini belirten Avcı, bu konuda Maliye Bakanlığı’nın duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

“YOLLARIMIZ GÜVENLİ DEĞİL”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, kazalara yolların bozuk oluşunun büyük etken olduğunu kaydetti.

Yol yapımının sadece asfalt dökmek olmadığını belirten Avcı, “Güvenlik banketi, çizgiler, aydınlatma, yol eğimi ve asfalt kalitesi göz ardı ediliyor. Eğitim eksikliği yanında yollarımızın güvenli olmaması da kazalara sebebiyet veriyor” dedi.

Avcı, birçok ana yola kaçak tali yolların açılmasına göz yumulduğunu da belirterek, çemberler konusunun ise ayrı bir sorun olduğunu vurguladı. Avcı, çemberlerin sürücüler için ölüm tuzağı olduğunu ileri sürdü.
Trafik kazalarının mahkeme aşamasına bakıldığında alt yapının hiç sorgulanmadığına dikkat çekerek, “hata devlette ise konu mahkemede dahi tartışmaya açılmıyor” diyen Avcı sözlerine şöyle devam etti;
‘’Dünyaya bakıldığı zaman trafik kazalarında özellikle alt yapı konusunda bir kusur varsa bunu sorgulayan araç sigorta sistemleri var. KKTC’de araç sigorta sistemleri çağdışı kalmıştır. Alt yapı sorunundan kaynaklanan kazalarda, sürücünün veya araçta bulunan yolcunun ilgili yerel yönetime veya karayollarına dava açma hakkı vardır. Yollardaki polis denetimleri demek sürücülerin devlet adına gözlemlenmesi demektir. Bunların caydırıcı etkisi olması gerekiyor ama polis devriyeleri maalesef yollarda yetersiz kalıyor.’’

 

‘’POLİSE ALINAN ARAÇLAR AMACA UYGUN DEĞİLDİR’’

Avcı, polise yolarda daha sıkı denetim yapması için bir yıl önce son model 8 adet BMW X3 devriye arabası alındığını belirterek, buna rağmen trafik güvenliğinin sağlanamadığını alınan araçların ise amaca uygun kullanılmadığını iddia etti. 
Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafik sisteminde bir bütünselliğin olması gerektiğine dikkat çekerek, mevcut sistemde, ilgili kurumlar olan Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve hatta belediyelerin ayrı ayrı hareket ettiğini vurguladı. 

Avcı, ülkemizdeki araç muayene sisteminin de yetersiz olduğunu belirterek, “Araç muayenede yalnızca küçük araçlar için kontrol yapacak aletler bulunuyor. Büyük araçlar ise göz yordamıyla muayene edildikten sonra trafiğe çıkıyor” dedi.

“REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇILMALI “

Mehmet Avcı , Siber hükümetinin trafik’te reform niteliğinde bir karar üreterek trafikteki çok başlılığa bir son verme kararıyla Bakanlar Kurulu’nun trafik bacaklarını bir noktaya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlamak için karar aldığını hatırlatarak yeni hükümetin bu konuyu hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. Bu kararın hayata geçirilmesi için maddi bir durum yoktur sadece irade yeter diyen Avcı, özellikle ölümlü trafik kazalarında hayatta kalan yolcuların veya kişinin yakınlarının da devlet nezdinde psikolojik destek alınması gerektiğini söyledi. Özellikle geçen Cuma günü yaşanan trafik kazasında iki çocuğun annelerini kaybettiklerini ve aynı araç içerisinde bulunan bu çocukların yaşadığı travmanın kolay olmadığını bunun gibi daha fazla örneklerde olduğunu vurgulayan Avcı, Sağlık Bakanlığı’nın veya Sosyal Hizmetler Dairesi’nin bu çocuklara psikolojik destek vermesi gerektiğini vurguladı. Avcı, ölümlü trafik kazalarında geride kalanlar için Devlet olarak bir rehabilitasyon merkezi kurulması ve bunun da ücretsiz olması gerektiğinin altını çizdi. 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği