23 BİN KİŞİ ‘GÜVENLİ TRAFİK’ İÇİN EĞİTİLDİ

Yayınlanma Basında TKÖD

Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı, gelecek kuşakların “sorumlu birer sürücü” olarak yetişmesi ve güvenli trafik için çok yoğun bir dönemi daha geride bıraktı.
Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin işbirliğinde sürdürülen çalışmalar sonucunda, 2013 yılında 8 bin 536 çocuk ve 264yetişkin Trafik Eğitim Parkı’nda eğitim gördü.
Kuruluşundan itibaren Trafik Eğitim Parkı’nda eğitim alanların sayısı 23 bin 185 kişiyi aştı.
“Güvenli Trafik için eğitim çok önemli” diyen uzmanlar, verilen eğitimlerin, önümüzdeki yıllarda çok daha olumlu sonuçlarla ülkeye katkı sağlayacağına dikkat çekti.
“Eğitim ailede başlar”
Nesil Garanti (Trafik Eğitmeni):
“Gelecekte çocuklarımızın daha sağlam adımlar atabilmesi için erken yaşta başlayan eğitim çok önemlidir. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’ndaki öncelikle hedef kitlemiz çocuklar. Amacımız çocuklarımızın trafiğe sürücü olarak katılmadan iyi bir eğitim alması. Kısacası günün birinde sürücü koltuğuna oturan genç sürücüler nelere dikkat etmeleri gerektiğini, örneğin yayaların neler yaşadıklarını öğrenmiş olacaklar. Çünkü buradaki eğitimde karşıdan karşıya geçmeyi öğreniyorlar. Kaldırımda yürümeyi öğreniyorlar. Böylece geleceğin şoför adayları günün birinde sürücü olunca yayalara yol vermesi gerektiğini bilecekler. Diğer bir deyişle empati yapabilecekler.”
“İlk basamak eğitimi çok önemli”
Meryem Kayral (Trafik Eğitmeni):
“Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda hedef kitlemiz çocuklar. Ülkemizde çok daha saygılı bir trafik olması, can ve mal kaybının da bu uğurda minimuma indirgenmesi ve hatta hiç olmaması için Trafik Eğitim parkımızda verilen ilk basamak eğitimleri çok önemli. Burada eğitim almaya gelen her öğrencinin, eğitimden sonra o bilinci ve farkındalığı kazanıyor olması ve bunu hissediyor olmak çok önemli. Her çocuğun eğitimi ailede başlıyor. Bu noktada ailelere de çok önemli işler düşüyor. Şunu unutmamalıyız ki; “Bir çocuğun ilk kez emniyet kemerini velisi takar” veya “İlk kez kemer bağlamayı velisinden gözlemleyerek öğrenir”.
“Eğitimli ve eğitimsiz farkı, yaşam ile ölüm arası…”
Vedia Gülkan (Trafik Eğitmeni):
“Trafik Eğitimi almış bilinçli nesiller ile eğitimsiz kişiler arasındaki fark ‘Yaşam ve Ölüm’ arasındaki fark kadar çarpıcı ve önemli. Küçük bir adada, birbirini tanıyan samimi bir nüfus içerisinde yaşıyoruz. Her yıl birçok kaza ve hepimizi çok üzen sonuçları işitiyoruz ve bazen de bire bir yaşıyoruz. Bu tatsız kazaların sebepleri bazen trafik mühendisliğinin yetersizliği, bazen dikkatsizlik, çoğu zaman da bilinçsizliktir. Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı ile ülkemizdeki altyapı eksikliklerine göre, ülkemizin koşullarına göre trafikte azami dikkat edilmesi gereken hususlar öğretiliyor. Sadece öğretilmekle kalmıyor uygulamalar ile pekiştiriyoruz.”
Öğrenciler Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda eğitim sürecini nasıl yaşıyorlar?
Nesil Garanti, öğrencilerin eğitim sürecini nasıl yaşadığını söyle anlatıyor: “Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda üç trafik eğitmeni görev yapıyor. Eğitmenlerimiz 1 yıllık eğitim programı çerçevesinde yıllık okul programlarını belirliyor ve okulların geliş-gidiş ve ulaşımını organize ediyorlar. Eğitim Bakanlığı ile koordineli gerçekleştirilen eğitimler için eğitim kurumlarının ilgisi ve hassasiyeti oldukça yüksek. Maksimum 30 kişilik gruplar halinde aldığımız eğitimlerimize üç, dört ve beşinci sınıflar geliyor. Düzenli gelen bu sınıfların dışında da özel talepler ile de birinci ve ikinci sınıfları da yaş gruplarına göre eğitimlere alıyoruz. Bu çerçevede 2012-2013 öğretim yılı içerisinde Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nı 8536 öğrenci ziyaret etti. Bu yıl içerisinde tüm ilköğretim okulları parkımızda eğitim aldı diyebiliriz. 2013-2014 yılı için hedefimiz 9 bin öğrenci.
Eğitmenlerimiz önderliğinde bir buçuk saat süren teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin ilk yarısı teorik anlatılar ile diğer yarısı ise pratik uygulamalar ile tamamlanmaktadır.”
Eğitimlerin içerikleri nelerden oluşuyor?
Nesil Garanti, eğitimlerin içeriğiyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Kırk beş dakikalık teorik eğitimde; “Araç içerisinde yolculuk yaparken dikkat edilmesi gerekenler, yayaların uyması gereken temel kurallar ve bisiklet sürerken uyulması gereken kurallar” görsel ve video materyaller ile desteklenerek anlatılır. Bu eğitimin ardından başlayan kırk beş dakikalık pratik eğitimde sınıfta öğretilen tüm bilgiler uygulama ile pekiştirilir. Bu eğitimde akülü araçlar kullanılarak anne ve babalarını uyarabilecekleri bilgileri öğrenirler. Daha minik öğrencilerimiz için ise 60 dakikalık eğitimlerimiz mevcut.4-5 yaş grubu öğrencilerine teorik dersin ardından pratik eğitimler ile faydalı bilgiler verilir. Miniklerimiz ile trafik ışıkları, bisiklet yolu ve güvenli bisiklet sürüşü ile ilgili bir çalışma yaptıktan sonra bilinçli birer birey olarak trafiğe ilk adımları atması sağlanır.”
Eğitimler sonunda nasıl geri dönüşler alınıyor?
Meryem Kayral, eğitimdeki geri dönüşleri şöyle anlatıyor: “Eğitimlerimiz her yıl tüm okulların üç, dört ve beşinci sınıflarına veriliyor. Üç yıl boyunca geliştirilerek tekrarlanmaktadır. Üçüncü sınıfta ilk kez gelen öğrenciler gördükleri ilgi ve eğitimden çok memnun kalıyorlar. Eğitimlerimizde hem eğleniyorlar hem de öğreniyorlar.
İlköğretim öğrencileri dışında Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda eğitim alan veya talep eden kurum/kuruluşlar oluyor mu?
Vedia Gülkan: Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı kurulduğu ve eğitim verdiği üç yıl süresince ilkokul öğrencileri için verilen eğitimlerin yanı sıra farklı sektörlerde 264 yetişkin eğitim aldı. İçişleri bakanlığına bağlı izin makamı tarafından yönlendirilen profesyonel sürücülere de Trafik Oryantasyon ve Güvenli Sürüş Eğitimi (TOGSE) verilmektedir. Eğitimlerimiz tamamen teoriye dayalı bilgileri içermektedir.”
Kurumlar bu eğitimlere nasıl başvurabilir?
Nesil Garanti, kurumların eğitimlere başvurusuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Şirketler bizlere telefon numaralarımızdan kolaylıkla ulaşıp bilgi alabilirler. Ön görüşmemizin ardından gerekli yönlendirmeler yapılabilir. 15-20 kişilik gruplar halinde Kuzey Kıbrıs Turkcell Trafik Eğitim Parkı’na gelip eğitimlerimizden faydalanabilirler. Daha kalabalık gruplar için ise bizler kurumlara gidip eğitimler verebiliriz.”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği